TESTOVI

Nova generacija starog dizajna

Samsung Galaxy S9

Samsung uz stari dizajn donosi novi hardware
EKRAN / REZOLUCIJA
KAMERA / VIDEO
BRZINA / CHIPSET
MEMORIJA / RAM

Ocjena članka

0

Ocijeni test

4/5 - (43 votes)

Samsungova S serija uređaja je sami vrh ponude Android pametnih telefona i deveta generacija nastavlja putem svojih predaka.

Kvaliteta izrade i dizajn

Samsung Galaxy S9 ima glass sandwich konstrukciju odnosno sastoji se od dva staklena panela koje spaja aluminijski okvir. Stakla su zakrivljena te zaštićena Corningovim Gorilla Glassom 5 dok je okvir izrađen od unaprijeđene legure u odnosu na Galaxy S8 tako da je otporniji grebanju. Kada je kvaliteta izrade u pitanju teško je nadmašiti Samsung Galaxy S9 bez posezanja za nešto egzotičnijim materijalima poput keramike. Dizajn Galaxya S9 je većim dijelom nepromijenjen u odnosu na Galaxy S8 i izmjene koje su napravljene su uglavnom ergonomske prirode. Iako se mnogi korisnici žale na činjenicu da Samsung nije ove godine izbacio novi dizajn ja sam zadovoljan dizajnom. Galaxy S8 još uvijek je među najljepšim pametnim telefonima i sve što mu je nedostajalo su sitne ergonomske prilagodbe koje smo dobili sa Galaxyem S9. Najbitnija izmjena dizajna je u položaju čitača otiska prsta koji se sada nalazi ispod kamere a ne pokraj nje što uvelike povećava njegovo korištenje. Otključavanje otiskom na Galaxyu S8 bilo je iskustvo jednako igranju lutrije, bilo je pitanje hoćete li dotaknuti čitač otiska ili objektiv kamere, a kada ste i uspjeli pogoditi čitač otiska njegova nepreciznost bi vas natjerala da opet prođete kroz proces pogađanja. Novi položaj je vrlo intuitivan, a kao dodatna pomoć oko čitača otiska je uzdignuti okvir koji dodatno olakšava pronalaženje istog na pozadini uređaja. Ostatak uređaja je uglavnom neizmijenjen, okvir zaslona je nešto tanji tako da je i omjer zaslona i okvira malo veći.

Zaslon

Samsungova S serija je poznata po Super AMOLED zaslonima i najbolja inačica istog ugrađena je u Galaxy S9. Veličina dijagonale i rezolucija ostali su nepromijenjeni u odnosu na Galaxy S8 tako da ponovno imamo dijagonalu veličine 5,8 inča i impresivno visoku rezoluciju od 2960×1440 piksela. Gustoća piksela iznosi impresivnih 570 piksela po inču što će se mnogima doimati kao nepotrebno visoka brojka no kvalitetno VR iskustvo je potrebna visoka gustoća piksela a upravo mobilni VR je jedna od tehnologija u čiji razvoj Samsung konstantno ulaže.

Super AMOLED zaslon omogućava Always-on-display funkcionalnost

Kutovi gledanja su vrlo široki a reprodukcija boja je pomalo neprirodna zbog prezasićenih boja. Srećom boje je moguće „obuzdati“ kroz ugrađene profile u postavkama prikaza tako da možete dobiti prirodniji prikaz uz prirodnije tonove ili još neprirodniji uz dodatno zasićene tonove. Vidljivost na jarkom suncu je odlična zbog vrlo visoke svjetline.

Ulazi, izlazi i zvuk

Samsung se i ove godine odlučio oduprijeti Appleovoj „hrabrosti“ tako da je Galaxy S9 opremljen sve rjeđe viđenim 3,5-milimetarskim utorom za slušalice. Za punjenje i prijenos podataka Galaxy S9 koristi USB 3.1 Type-C utor. Veliki napredak Galaxy S9 je ostvario na području zvuka, tako da sad ima stereo zvučnike.

Unatoč korištenju Type-C utora Samsung je zadržao 3,5mm utor

Sustav zvučnika slučan je Appleovom gdje je jedan od zvučnika ujedno i zvučnik slušalice za pozive dok je drugi na standardnom položaju na dnu uređaja. Kvaliteta zvuka kao i glasnoća su se uvelike povećali u odnosu na prošlu generaciju. Zvučna slika je potpunija, s više srednjih i niskih tonova dok je glasnoća prilično impresivna iako se većina niskih tonova izgubi na višim razinama glasnoće. Galaxy S9 također ima ugrađenu Dolby Atmos tehnologiju naprednog surround zvuka. Iako sam skeptičan oko ugradnje naprednih audio tehnologija u pametne telefone ovog puta sam ostao impresioniran implementacijom Atmosa. Više puta sam „odvrtio“ razne Atmos demoe i ostao zapanjen mogućnostima surround zvuka sa samo dva zvučnika, koji su k tome upereni u dva različita smjera.

Operativni sustav

Samsung Galaxy S9 pokreće Android 8.0 Oreo obučen u Samsung Experience sučelje koje je uistinu krcato featureima te kozmetičkim izmjenama u odnosu na tvornički Android. Iako je krcato featureima Samsung Experience sučelje je vrlo responzivno što je za očekivati od flagship uređaja no svejedno je impresivno kako sučelje može ostati fluidno i responzivno čak i kada ga se „zatrpa“ raznim featureima. Od bloatwarea tu su standardne Samsungove aplikacije, nekoliko Microsoft aplikacija i Facebook koji se ne može deinstalirati. Kao i većina nisam fan zatrpavanja sustava aplikacijama koje se ne mogu instalirati no isto tako možete ih onemogućiti.

Baterija

Ništa nije savršeno, pa tako ni Samsung Galaxy S9 zahvaljujući prilično lošoj autonomiji. Iako baterija kapaciteta 3000 miliamper-sati na papiru ne izgleda kao osobito loše u praksi je prilično razočaravajuća. Jedan od najsvjetlijih zaslona vrlo visoke rezolucije uparen s vrlo snažnim te ne energetski najučinkovitijim SoC-om autonomiju Galaxya S9 ograničavaju na nešto manje od 6 sati rada zaslona kod svakodnevnog korištenja što je dovoljno za manje zahtjevne korisnike no isto tako Galaxy S9 je uređaj koji bi trebao nuditi beskompromisno korištenje. Veliki je problem kada morate planirati korištenje pametnog telefona kako ne biste ispraznili bateriju prije kraja dana. Znao sam se pronaći u situaciji gdje bi se dvoumio hoću li koristiti navigaciju ili odigrati rundu igre jer sam se bojao da ću isprazniti bateriju prije kraja dana. Naravno, powerbank je uvijek opcija no mišljenja sam da bi flagship uređaji trebali nuditi sve u jednom paketu. Autonomija je najveća mana Galaxya S9, iako Samsung patchevima malo po malo poboljšava energetsku učinkovitost svog gladnog SoC-a bojim se kako nikada neće moći S9 učiniti konkurentnim.

Kamera

S najgoreg prelazimo na najbolji dio Galaxya S9 a to je potpuno nova kamera s promjenjivim otvorom blende. Senzor je rezolucije 12 megapiksela i među najboljima je na tržištu. Optika ima žarišnu duljinu od 26 milimetara dok je otvor blende promjenjiv tako da su vam dostupni f/2,4 za uvjete dobrog osvjetljenja kako biste dobili više oštrine i f/1,5 za uvjete lošijeg osvjetljenja kako biste senzoru pustili više svjetla uz mali gubitak oštrine.

 

Iako ne izgleda mnogo drugačije, nova kamera je uistinu posebna

 

Performanse stražnje kamere su uistinu impresivne, čak i u lošim svjetlosnim uvjetima dinamički raspon i oštrina su uistinu impresivni kod automatskog načina snimanja. Samsung je poradio na obradi fotografije tako da fotografije Galaxya S9 nemaju prezasićene boje po kojima je Samsung inače poznat.

Mobil.hr Samsung Galaxy S9 recenzija: Galerija fotografija

Prednja kamera ima senzor rezolucije 8 megapiksela te je gotovo jednako impresivna kao stražnja. Najimpresivniji aspekt prednje kamere Galaxya S9 je dinamički raspon. Impresivno je koliko detalja prednja kamera Galaxya S9 uspije uhvatiti čak i kada se nalazite u sjeni i snimate prema jakom izvoru svjetla. Prednja kamera Galaxya S9 nudi bolji dinamički raspon od mnogih stražnjih kamera na pametnih telefonima.

Performanse

Samsung i ovu generaciju svojeg flagshipa prodaje u dvije verzije ovisno o ugrađenom SoC-u. Globalnu verziju pokreće Samsungov vlastiti Exynos 9810 SoC dok verziju za SAD i Kinu pokreće Qualcommov Snapdragon 845. Exynos 9810 se sastoji od osmojezgrenog procesora s četiri Mongoose M3 jezgre radnog takta 2,7GHz za zahtjevnije zadatke i četiri Cortex-A55 jezgre radnog takta 1,8GHz za pozadinske i manje zahtjevne zadatke. Grafički procesor je Mali-G72 MP18 osamnaestjezgreni procesor. Performanse Galaxya S9 su među najboljima na tržištu što je za očekivati od Samsungovog flagshipa. Bez obzira na zahtjevnost zadatka Exynos 9810 obavlja isti bez zastajkivanja. Ako ste hardcore multitasker Galaxy S9 bi vas mogao razočarati jer ima „samo“ 4GB radne memorije dok većina konkurencije ima 6GB. No ako koristite planirate držati 10 aplikacija otvorenih odjednom 4Gb će biti sasvim dovoljno radne memorije. Grafičke performanse nisu na istom nivou i najzahtjevniji 3D naslovi mogu uzrokovati pad frameratea ako koristite najviše postavke kvalitete grafike no ako ste voljni poigrati se s postavkama kvalitete grafike nema naslova koji Galaxy S9 ne može izvoditi u 60 sličica u sekundi.

Rezultate sintetičkih benchmark testova pronađite u galeriji:

Mobil.hr Samsung Galaxy S9 recenzija: Benchmark galerija

Zaključak

Samsung je i ove godine napravio jedan od, ako ne i najbolji flagship čija je jedina mana loša autonomija koja uvelike ograničava potencijal ovog uređaja. Samsung Galaxy S9 je najkompletniji smartphone na tržištu, s nevjerojatnim dodacima poput tlakomjera koji se možda čine prilično nepotrebnim no čine pametni telefon uređajem koji prati više aspekata vašeg života i podiže mu kvalitetu. Ako vam pametni telefon treba samo za spamanje društvenih mreža kupnja Galaxya S9 nije isplativa kupnja no ako želite nešto više Galaxy S9 je definitivna preporuka.

Plus:
+Zaslon
+Performanse
+Kvaliteta izrade
+Kamere
+Featurei

Minus:
-Autonomija

4/5 - (43 votes)
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
TEST MJESECA

Motorola Edge 40

string(4) "test" array(0) { }

Najnovije mobilne tarife

string(4) "test" array(0) { }

TOP 10

  • Najpopularnije
  • Najbolje ocijenjeno
string(4) "test" array(0) { }

Usporedi mobitele

 
Primjer slika za usporedbu 1
Primjer slika za usporedbu 1