TESTOVI

Veliki mali Galaxy

Samsung Galaxy A9 (2018)

Rumeni flagship A serije
EKRAN / REZOLUCIJA
KAMERA / VIDEO
BRZINA / CHIPSET
MEMORIJA / RAM

Ocjena članka

0

Ocijeni test

4.7/5 - (51 votes)

Samsung je ove godine velik trud uložio u svoju A seriju, sa uređajima koji su u srednji cjenovni razred donijeli inovacije koje još uvijek nisu prisutne u njihovoj flagship, S seriji uređaja. Početkom godine Galaxy A8 je predstavio novi dizajn pozadine sa premještenim čitačem otiska prsta, a Galaxy A7 je po prvi puta u Samsunogvu ponudu uveo trostruki sustav stražnjih kamera. Samsungov kompetitivni duh jednostavno nije mogao podnijeti činjenicu da ih je Huawei pretekao sa trostrukim sustavom kamera, te su stoga napravili četverostruki sustav kamera i ugradili ga u najbolji dosad uređaj A serije, Galaxy A9.

Dizajn i ergonomija

Samsung se pri dizajniranju Galaxya A9 držao filozofije koju su popularizirali kineski proizvođači. Ta filozofija oslanja se na vrlo jednostavan, čist dizajn koji se oslanja na atraktivne, jedinstvene boje koje ističu uređaj iz gomile. Naš testni uređaj Bubblegum Pink boje je uistinu atraktivan, usudili bi se reći kako je jedan od najatraktivnijih uređaja godine baš zbog te boje koja mu daje uistinu jedinstven izgled. Tamno ružičasta boja se presijava u baby pink boju dok je okvir uređaja sjajne ružičaste boje bez efekta prijelaza nijansi.

Bubblegum Pink boja čini ovaj uređaj uistinu atraktivnim

Ako niste ljubitelj Bubblegum Pink boje, tu je jednako atraktivna Lemonade Blue boja koja ima isti efekt prijelaza ali plave boje. Za one koji traže telefon koji će proći ispod radara Samsung je pripremio i klasičnu Black boju. Konstrukcija Galaxya A9 je klasična kombinacija staklenih panela omeđenih metalnim okvirom.

Odlična završna obrada najočitija je kod tipki

Završna obrada je uglavnom odlična, no čitač otiska prsta na našem testnom uređaju ima blagi pomak pri pritisku što još nismo vidjeli na niti jednom uređaju, te upućuje na lošu kontrolu kvalitete. Nadamo se kako je naš testni uređaj iznimka, jer je ostatak završne obrade odličan i u ruci Galaxy A9 djeluje uistinu čvrsto i kvalitetno.

Čitač otiska prsta pomiče se kod pritiska. Nadamo se da je naš uređaj iznimka

Ergonomija ovog uređaja je vrlo dobra, zahvaljujući zakrivljenom stražnjem staklu i tankom rubu zaslona koji olakšava korištenje velikog zaslona. Iako je uistinu velik uređaj, čak i za standarde 2018. godine, Galaxy A9 djeluje prilično kompaktno i nije nezgrapan pri korištenju.

Iako je velikih dimenzija, rukovanje Galaxyem A9 je prilično lako

Zaslon

Samsung je poznat po odličnim Super AMOLED zaslonima. Galaxy A9 ima veliki zaslon dijagonale veličine 6,3 inča rezolucije 2220×1080 piksela. Pošto je dijagonala veća, gustoća piksela je nešto niža nego kod konkurenata n svejedno iznosi visokih 392 piksela po inču. Zaslon Galaxya A9 je vrlo svijetao te ima širok dinamički raspon no nema podršku za HDR. Zasićenost boja je visoka što se neće svidjeti korisnicima koji traže precizan prikaz boja, no Samsung je u postavkama zaslona omogućio uključivanje različitih profila rada zaslona koji mogu manje ili više zasititi boje.

Ulazi, izlazi i dodatne značajke

Galaxy A9 za punjenje i prijenos podataka koristi USB Type C konektor smješten na donjoj strani uređaja. Konektor koristi USB 2,0 standard što uvelike usporava prijenos podataka. Iako koristi Type-C konektor, Galaxy A9 je zadržao 3,5-milimetarski audio izlaz što je za očekivati od Samsunga koji je jedan od posljednjih proizvođača koji je zadržao ovaj koristan izraz na većini svojih uređaja.

Galaxy A9 odlično je opremljen ulazima i izlazima

Zvučnik je mono zvučnik na standardnoj poziciji na donjoj strani uređaja. Po ovoj cijeni očekivali smo stereo zvučnike no Samsung je odlučio zdržati jednostavan mono zvučnik. Kvalitetom zvuka zvučnik Galaxya A9 je čisto prosječan. Iako je prilično glasan, manjak niskih tonova čini ga nepodobnim za slušanje glazbe. Ostatak zvučne slike dobro je izbalansiran, sa odlično definiranim visokim tonovima visoke prisutnosti i izraženim srednjim tonovima. Kod slušanja pri maksimalnoj glasnoći nismo primijetili distorziju niti pretjerane vibracije kućišta, što je dodatan dokaz odlične kvalitete izrade.

Operativni sustav

Samsung isporučuje Galaxy A9 sa Androidom 8,0 Oreo. Pošto je riječ o novom uređaju, očekivali smo barem Android 8,1 no zadovoljiti ćemo se i verzijom 8,0. Samsung je jedinstven po tome što iako uređaje ne isporučuje sa najnovijim verzijama operativnih sustava, u svoje Samsung Experience sučelje inkorporira značajke koje još uvijek nisu dostupne na standardnom Androidu.

Hi Bixby! Galaxy A9 ima zasebnu tipku za pozivanje Samsungovog glasovnog asistenta

Tako primjerice Galaxy A9 ima Adaptive brightness koji je tek sa verzijom 9,0 Pie postao standardna opcija iako je godinama dijelom Samsung Experiencea. Bloatwarea ima, iako ne mnogo te se uglavnom sastoji od Microsoftovih aplikacija poput Worda, Excela i PowerPointa koje će biti od koristi mnogima iako su tehnički gledano bloatware.

Performanse i autonomija

Samsung je sa novim Galaxyem A9 napravio zanimljiv potez – prelazak sa vlastitog Exynos chipseta na Qualcommov Snapdragon chipset neovisno o tržištu. Dosad su samo Samsungovi uređaji za tržište Kine i SAD-a bili opremljeni Qualcomm Snapdragon chipsetima zbog nesuglasica oko licenciranja dok su uređaji za ostatak svijeta bili opremljeni Samsungovim vlastitim Exynos chipsetima. U Galaxy A9 ugrađen je Snapdragon 660, chipset namijenjen srednjem segmentu uređaja. Snapdragon 660 ima osmojezgreni procesor sa četiri Kryo 260 jezgre radnog takta 2,2GHz i četiri Kryo 260 jezgre nižeg radnog takta od 1,8GHz. Čak i kod izvođenja zahtjevnijih aplikacija nema zastajkivanja, a 6GB radne memorije omogućava intenzivan multitasking bez osvježavanja aplikacija. Qualcommovi chipseti poznati su po odličnoj grafici i Snapdragon 660 nije iznimka sa Adreno 512 grafičkim procesorom. Čak i zahtjevniji naslovi poput Shadowgun Legends na najvišim postavkama kvalitete grafike izvode se uz visok i stabilan framerate. Tek u rijetkim situacijama svjedočili smo padu frameratea no isto smo uočili i na boljim chipsetima, što znači da je problem igre a ne nužno problem performansi grafičkog procesora.

Od baterije kapaciteta 3800 miliamper-sati očekivali smo odlično autonomiju, no nažalost smo dobili tek blago nadprosječnu. U PCMark Work 2,0 Battery testu s 50% osvjetljenja zaslona Galaxy A9 je izdržao 10 sati, što je gotovo identičan rezultat Galaxyu A7 koji ima bateriju mnogo nižeg kapaciteta. Pri testiranju svakodnevnim korištenjem Galaxy A9 izdržao je cijeli dan korištenja, čak i uz igranje zahtjevnijih 3D naslova. Ako niste pretjerano zahtjevni, Galaxy A9 će vas zadovoljiti autonomijom, no ako tražite uređaj koji će izdržati dva dana bez punjenja Galaxy A9 definitivno nije uređaj za vas.

Mobil.hr Samsung Galaxy A9 (2018) recenzija: Benchmark galerija

Kamere

Prvi telefon sa četiri stražnje kamere ima sustav koji sadrži gotovo sve vrste kamera, što mu omogućava korištenje u raznim uvjetima snimanja. Krenimo od glavne kamere sa standardnom širokokutnom optikom, koja ima senzor rezolucije 24 megapiksela i otvor blende f/1,7. Sekundarna kamera opremljena je ultra-širokokutnom optikom žarišne duljine 12mm i otvorom blende f/2,4 kroz koju gleda senzor rezolucije 8 megapiksela. Tercijarna kamera ima telefotografsku optiku sa dvostrukim optičkim zoomom, otvor blende f/2,4 i senzor rezolucije 10 megapiksela. Kvartarna kamera ima senzor rezolucije 5 megapiksela i otvor blende f/2,2 a koristi se kao dubinski senzor.

Standardna širokokutna, ultra-širokokutna, telefoto kamera i dubinski senzor za svakog nude ponešto

Nakon pozamašne liste specifikacija prijeđimo na performanse. Biti ćemo brutalno iskreni i reći kako je Galaxy A9 impresivan samo na papiru, te kako performanse njegovog sustava kamera spadaju u sami prosjek srednjeg segmenta. Najlošije performanse ima tercijarna telefoto kamera, čija je oštrina vrlo niska a dinamički raspon uzak. Generalno, sve kamere imaju prilično nisku oštrinu i u najboljem slučaju tek prosječan dinamički raspon. No čak ni niska oštrina i uzak dinamički raspon nisu najveći problem ovog sustava kamera. Najveći problem kamera Galaxya A9 je balans bijele boje, koji je iznimno nepouzdan te se uvelike razlikuje ovisno o kameri koju koristite. Kod snimanja pejzaža tijekom oblačnog dana većina fotografija izgleda vrlo ružičasto, no fotografije napravljene sekundarnom kamerom sa ultra-širokokutnom optikom imaju prilično precizan balans bijele boje, tako da je fotografiranje Galaxyem A9 prava lutrija, jer je balans bijele boje toliko nepredvidiv da je gotovo nemoguće napraviti tri fotografije zaredom a da sve tri imaju dobar balans bijele boje. Galaxy A9 je impresivan na papiru, i ostati će zapamćen kao prvi telefon sa četiri stražnje kamere no ne i kao telefon sa odličnim sustavom kamera.

Prednja kamera ima senzor rezolucije 24 megapiksela s otvorom blende f/2,0. Performansama je natprosječna, sa širokim dinamičkim rasponom i dovoljno visokom oštrinom. Ljubitelji selfieja definitivno će više biti zadovoljni ovim uređajem od onih koji isti planiraju kupiti zbog stražnjeg sustava kamera.

Mobil.hr Samsung Galaxy A9 (2018) recenzija: Galerija fotografija

Zaključak

Samsung Galaxy A9 ima jedan golemi problem – cijenu. Galaxy A9 je vrlo dobar telefon srednjeg segmenta, no jednostavno ne vrijedi 3999 kuna koliko Samsung traži za njega. Opremljen je chipsetom koji se ugrađuje u gotovo dvostruko povoljnije uređaje te sustavom kamera koji performansama također parira onima u gotovo dvostruko povoljnijim uređajima. Autonomija je unatoč bateriji velikog kapaciteta također tek prosječna. Jednostavno nema „wow faktora“ koji bi nas natjerao da ikome izričito preporučimo ovaj uređaj, osim činjenice da se kupnjom istog možete pohvaliti kako imate telefon sa četiri stražnje kamere.

Naravno, Galaxy A9 ima i mnoge vrline poput atraktivnog dizajna, vrhunske kvalitete izrade i odličnog zaslona koji je mnogo bolji od onih u konkurentskim uređajima no te vrline jednostavno ne opravdavaju visoku cijenu ovog uređaja.

PLUS

+Dizajn
+Kvaliteta izrade
+Zaslon
+Performanse prednje kamere
+Velika količina interne memorije

MINUS

-Cijena
-Performanse stražnjih kamera
-Tek prosječna autonomija

4.7/5 - (51 votes)
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
TEST MJESECA

Motorola Edge 40

string(4) "test" array(0) { }

Najnovije mobilne tarife

string(4) "test" array(0) { }

TOP 10

  • Najpopularnije
  • Najbolje ocijenjeno
string(4) "test" array(0) { }

Usporedi mobitele

 
Primjer slika za usporedbu 1
Primjer slika za usporedbu 1