TESTOVI

Kompromis za 5G

Samsung Galaxy A32 5G

EKRAN / REZOLUCIJA
KAMERA / VIDEO
BRZINA / CHIPSET
MEMORIJA / RAM

Ocjena članka

0

Ocijeni test

5/5 - (1 vote)

U sjeni „sjajnih“ A52 i A72 modela, Samsung je na tržište plasirao i nešto pristupačniji model naziva A32 5G. Što ovaj uređaj nudi, pročitajte u nastavku testa.

 

Dizajn i kvaliteta

Samsung Galaxy A32 5G je predstavljen nekako potiho jer su sva svjetla bila okrenuta prema većim modelima. Za razliku od većih modela, ovaj uređaj se smješta ipak u kategoriju ispod po pitanju specifikacija, ali to prati i cijena.

Na prednjoj strani se nalazi 6,5 inčni ekran sa V izrezom za kamerom. Iako noviji uređaji imaju malu rupu, Samsung se odlučio na izrez zbog uštede. Obrub oko ekrana je nešto veći nego što smo naviknuli kod Samsunga, no u rangu je sa konkurentima iz ovog cjenovnog ranga. Iznad ekrana, tj kamere se smjestila rešetka slušalice.

Stražnja strana je u potpunosti izrađena od plastike, no za razliku od A52 i A72 modela, kod ovog uređaja je ona sjajna te su značajno vidljiviji otisci prstiju. Ono što ovaj uređaj dijeli sa prije navedene dva uređaja su boje, odnosno njihovi nazovite te i on dolazi u 4 različite „Awsome“ boje. Druga razlika koja je također primjetna su moduli kamera. Umjesto da se sve kamere nalaze na jednoj zajedničkoj, izdignutoj, površini, ovaj uređaj ima 3 leće kamere koje su svako zasebno izdignute te još 2 kruga koja su u ravnini sa stražnjom stranom uređaja.

Bočne stranice uređaja su izrađene od sjajne plastike te su blago zaobljene. Na lijevoj strani se nalaze tipke za glasnoću te ispod, u bočnu stranicu utisnuta tipka za paljenje uređaja. Ova tipka ujedno služi i kao čitač otiska prsta. Na lijevoj strani se nalazi utor za dvije nano SIM ili jednu nano SIM i jednu microSD memorijsku karticu. Na donjoj strani uređaja se nalazi 3,5mm utor za slušalice, USB Type-C priključak te mikrofon i zvučnik.

Iako ovaj uređaj posjeduje istu dijagonalu ekrana kao i A52, dimenzije samog uređaja su nešto veće dok je i masa malo veća. Bez obzira na nešto veće dimenzije, zbog zaobljenih kutova mobitela on dosta dobro leži u ruci. Same fizičke tipke su dosta velike, no postavljene su malo više nego što bi voljeli, pa je nekad potrebno malo „žonglirati“ sa mobitelom u ruci da bi se stisnule tipke za glasnoću ili tipka za zaključavanje. Iako je obrub mobitela blago zakrivljen, spoj sa prednjom i stražnjom stranom nije izveden glatko te one strše, kao da su naknadno dodane ovom uređaju.

Osim toga malu kritiku bi uputili na kvalitetu izrade, jer smo na testnom mobitelu primijetili poneko škripanje na stražnjoj strani uređaja

Zaslon

Već smo rekli da Galaxy A32 5G posjeduje 6,5 inčni ekran, no ovdje se nažalost ne radi o AMOLED ekranu već o TFT ekranu rezolucije 720 x 1600 piksela. Moramo priznati da konkurencija u ovom području nudi više, te smatramo da je Samsung mogao ugraditi kvalitetniji ekran, tj ekran više rezolucije. Kutovi gledanja su pristojni no primjetno je da su boje nešto lošije što se kut povećava. Uzvrat boja je nešto slabiji. Vidljivost po dnevnom svjetlu je pristojna, no ukoliko imate uključeno automatsku prilagodbu osvjetljenja trebati će koji trenutak da ekran zasvijetli potrebnim intenzitetom.

Pošto se radi o TFT ekranu ovaj uređaj ne posjeduje Samsungov Always-on prikaz, jer bi isti trošio dosta baterije. Očekivali bi da mobitel posjeduje bar LED za obavijesti, no ovaj uređaj ne posjeduje ni tu LED-icu.

Moramo priznati da je Samsung znao odraditi i bolji posao po pitanju ekrana, a i konkurencija u odnosu na ovaj uređaj je odradila bolji posao.

 

Performanse

Samsung je kod ovog uređaja i po pitanju procesora odlučio napraviti svojevrsni kompromis. Iako smo naviknuli da Samsungovi uređaji dolaze sa Exynos ili Snaprdagon procesorima, ispod poklopca se nalazi MediaTek Dimensity 720 5G procesor.

Sami procesor se sastoji od 2x 2,0 GHz Cortex-A76 i 6x 2,0 GHz Cortex-A55 jezgri, te je procesor izrađen u 7nm tehnologiji. Za grafiku se brine Mali-G57 MC3 grafički procesor. A35 5G dolazi u konfiguraciji 4 GB RAM-a i 64 ili 128 GB interne memorije. Naš testni uređaj je došao sa 64 GB memorije. No, ukoliko ne koristite 2 SIM kartice tu je mogućnost proširenja memorije sa microSD memorijskim karticama.

Iako smo do sada MediaTek-ove procesore viđali u pristupačnijim mobitelima, očekivali smo nešto skromnije performanse. U svakodnevnom radu uređaj radi dosta dobro, a primijetili smo tek neznatno zastajkivanje kod većih opterećenja. Igranje igrica nije problem, no pokretanje onih zahtjevnijih traži koji trenutak više. No ništa što nije zamjetno i kod konkurenata.

Na mobitelu smo odradili i sintetičke testove koji su nas pozitivno iznenadili.

Da bi uređaj radio brine se 5000 mAh baterija koja nije zamjenjiva a podržano je 15W brzo punjenje. Ekran niže rezolucije i procesor koji ne opterećuje previše bateriju, znači da će baterija bez ikakvih problema i sa malo jačim korištenjem izdržati jedan dan. Ako malo pripazite na korištenje mobitela s lakoćom možete doći do 1 i pol dan trajanja baterije.

 

Kamere

Kod ovog modela Samsung se odlučio držati provjere recepture za kamere tako da su na stražnjoj strani 4 kamere. Glavna kamera je 48 megapisklena, širokokutna sa f/1,8, a pored nje tu je 8 megapikselna ultraširokokutna kamera sa f/2,2 a pokriva kut od 123°, te 5 megapiselna macro kamera sa f/2,4 te 2 magapikselni senzor dubine.

Sučelje kamere je poznato od drugih Samsung modela te nudi mnoštvo načina snimanja, a sam raspored načina možete složiti prema vlastitim željama.

Glavna kamera u dnevnim uvjetima daje vrlo dobre fotografije, čak i nešto bolje od konkurencije. Kontrasti su dosta dobri a prikaz boja vjeran. Količina šuma je neznatna. Noćne fotografije su dobre ako koristite „Noćni način“ kada je potrebno pričekati 3 sekunde, no isplati se pričekati jer su fotografije dosta bolje. Prikaz boja je vjeran, prikaz boja je nešto lošiji nego u dnevnim uvjetima, dok je šum ipak nešto izraženiji.

Ultraširokokutna kamera daje prilično dobre fotografije u dnevnim uvjetima da dobrim kontrastima, no nešto je više šuma nego kod glavne kamere, te je nešto manje detalja. Noćne fotografije snimljene sa „noćnim načinom“ su dobre, ali prikaz boja je nešto slabiji a šum je primjetniji.

Macro kamera daje dobre fotografije u dnevnim uvjetima te je kamera i iskoristiva za razliku od pojedinih konkurenata. Za dobru fotografiju je potrebna mirna ruka i malo prakse, ali su rezultati onda dosta dobri.

Zahvaljujući dubinskom senzoru moguće je dobiti i dosta dobre portretne fotografije sa dosta detalja i dobrim prijelazima između objekta slikanja i zamućene pozadine.

Profesionalni način fotografiranja kod ovog modela ne nudi mnoštvo opcija, ali možete podesiti ISO vrijednost, balans bijele boje i ekspoziciju.

Mobitel može snimati i 4K video sa 30fps ili 1080p video sa 30 ili 6120fps. Snimke u dnevnim uvjetima su dobre kada uzmemo u obzir kategoriju u koju ovaj mobitel spada.

Prednja kamera je 13 megapikselna širokokutna te u uvjetima dobrog osvjetljenja daje pristojne rezultate sa dobrim kontrastima i relativno malo šuma, a ima mogućnost snimanja i 1080p videa sa 30fps.

 

Operativni sustav i sučelje

Samsung Galaxy A32 5G dolazi sa Android 11 i već poznatim ONE UI 3.1 kojeg smo vidjeli na S21 seriji i A52. Ovaj mobitel se našao na listi uređaja koji bi trebali slijedeće 3 godine dobivati velika ažuriranja te 4 godine sigurnosnih zakrpa. Svakako pozitivno s obzirom da se radi o uređaju srednje kategorije.

One UI je optimiziran za mobitele sa većim ekranima tako da dobar dio toga možete odraditi sa jednom rukom i bez micanja mobitela po dlanu.

One UI u verziji 3.1 donosi nekoliko sitnih promjena od kojih su neke kozmetičke prirode, dok neke olakšavaju korištenje. Povlačenjem prstom prema dolje otvaraju se obavijesti i brze postavke dok se povlačenjem prema gore otvara ladica sa svim aplikacijama.

Na početne zaslone je moguće i dalje dodavati widgete i aplikacije dok je krajnje lijevi ekran rezerviran za Google Discover i Samsung Free, ali ga možete u potpunosti i isključiti.

Svakako trebamo spomenuti upravljanje gestama koje sada donosi paljenje/gašenje ekrana dvostrukim pritiskom na ekran. Iako uređaj nema AMOLED ekrana u postavkama možete odabrati tamnu temu ili automatsko osvjetljenje, ali zato nema mogućnosti podešavanja boja prikaza ekrana. Također je moguće odabrati da li želite klasične tipke na dnu ekrana ili ih želite zamijeniti sa gestama.

Jedna od novosti koju je Samsung odlučio spustiti u srednju kategoriju je „Edge ploče” koji nudi dosta aplikacija i prečaca koje je moguće prilagoditi svom željama.

 

Za sigurnost se brine čitač otiska prsta smješten na tipki za paljenje/gašenje uređaja ili prepoznavanje lica.

Čitač otiska prsta, iako je nešto uži dosta dobro odrađuje svoj posao te prilikom testa nismo imali problema sa prepoznavanjem otiska. Iako se radi o „fizičkom“ čitaču a onom smještenom ispod ekrana, brzina je solidna.

Prepoznavanje lica radi dosta dobro u uvjetima dobrog osvjetljenja, no u lošijim uvjetima se dosta muči te bi preporučili čitač otiska prsta koji je i sigurniji.

Na donjoj strani uređaja se smjestio mono zvučnik. Zvučnik je dosta glasan i kvaliteta zvuka je dosta dobra dok ne pojačate na najveću razinu. Tada se primijeti blago krckanje u zvuku. Ako ste ljubitelj žičanih slušalica, dobra je vijest da uređaj posjeduje i 3,5mm utor za slušalice.

 

Zaključak

Samsung ove godine predstavio dosta modela iz A serije, no jasno je da najviše nade polaže u A52 i A72 modele. U njihovoj sjeni predstavljen je i model A32 5G koji predstavlja ulazni Samsungov 5G model. Na kraju druženja sa ovim modelom ne možemo se oteti dojmu da je Samsung kod ovog mobitela radio različite kompromise. Veliki ekran (6,5“) ali nešto lošije kvalitete i niže rezolucije nego što smo to od Samsung naviknuli, procesor koji bi očekivali u uređaju niže kategorije, ali zato dosta velika i izdržljiva baterija, te sasvim solidne kamere za ovaj cjenovni razred.

Samsung Galaxy A32 5G ulazi u borbu sa velikom i raznolikom konkurencijom 5G modela, te iako neki suparnici nude bolje ekrane ili procesore, A32 5G to pokušava nadoknaditi kvalitetnijim kamerama i odličnom baterijom te vrlo dobrim korisničkim sučeljem. A tu si i 3 godine nadogradnji što nije zanemarivo. Ako tražite 5G uređaj za oko 2.000 kn sa dobrim kamerama i baterijom, a rezolucija ekrana nije presudna, svakako trebate pogledati i A32 5G.

5/5 - (1 vote)
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
TEST MJESECA

Motorola Edge 40

string(4) "test" array(0) { }

Najnovije mobilne tarife

string(4) "test" array(0) { }

TOP 10

  • Najpopularnije
  • Najbolje ocijenjeno
string(4) "test" array(0) { }

Usporedi mobitele

 
Primjer slika za usporedbu 1
Primjer slika za usporedbu 1