TESTOVI

Samsung Galaxy A30s

AMOLED ekran i softverska dorada glavna oružja nadograđenog Galaxy A30s modela
EKRAN / REZOLUCIJA
KAMERA / VIDEO
BRZINA / CHIPSET
MEMORIJA / RAM

Ocjena članka

0

Ocijeni test

Samsung je svoju Galaxy seriju rastegnuo od samog vrha Android ponude do niže srednje klase, a mjesto koje je držao sa solidnim J modelima sada lagano mijenja sa sve konkurentnijim pripadnicima A serije poput ovog Samsung Galaxy A30s modela. Velika prednost korejskog proizvođača je vlastita  proizvodnja brojnih komponenti koja uključuje procesore i ekrane. Stoga je i u ovu entry-level ponudu Samsung ubacio svoj AMOLED ekran koji odmah iskače svojom kvalitetom, a tu su i još neke razlike u odnosu na prethodnika, model Galaxy A30.

Dizajn i kvaliteta

S prednje strane imamo sada već standardnu Samsungovu dizajnersku priču. Gornja strana i rubovi su smanjeni točno do točke gdje se površina zaslona počinje savijati u rubove. To, naravno, znači da je ekran ravan i gubi onaj premium izgled koji ima S serija. No, rubovi su svejedno atraktivno tanki i samo brada ostaje nešto deblja, pa se tamo nalaze konektori za sami zaslon. Zaslon ima i maleni urez na vrhu kako bi se napravilo mjesta za selfie kameru. Na dizajn smo se već navikli – ostavlja mjesta za obavijesti sa svake strane kamere – a jedino bi vam mogao smetati u landscape načinu rada jer u video može urezivati i igre.

Stražnja strana Samsugn Galaxy A30S pametnog telefona

S obzirom na cijenu, rub i stražnja strana mobitela su plastični, no spašava ih atraktivni finiš boje. Svakako preporučujemo maskicu kako mobitel ne bi skupio svakodnevne sitne ogrebotine. Lijevi rub je prazan te ima samo utor za MicroSD i dvije nano SIM kartice. Desna strana dolazi standardno s gumbima za zaključavanje te kontrolu glasnoće. Vrh ima mikrofon za smanjenje buke, dok dno ima standardnu postavu, uključujući zvučnike, utor za 3,5 mm audio jack te, naravno, USB-C punjenje.

Kamere

Kamere su poboljšane u odnosu na prethodnika te glavni senzor sada ima 25 megapiksela. Njemu se pridružuje druga kamera s osam megapiksela koja nudi ultraširoko slikanje i snimanje, naravno, s crop faktorom kod snimanja. Treća kamera ima 5 megapiksela te služi za “dubinu”.

Sustav kamera na Galaxy A30S telefonu

Drugim riječima, ne možete joj pristupiti te se može zanemariti u većini slučajeva, osim kod snimanja portret moda koji je izveden na vrlo dobar način. Tzv. Live Focus način snimanja je drugi naziv za bokeh efekt koji zamućuje pozadinu oko subjekta fotografije. Kvaliteta fotografija je u dobrim svjetlosnim uvjetima jako dobra s dobro snimljenim detaljima i bez šuma te lijepim prikazom boja. Pogoršavanje svjetlosnih uvjeta radi probleme softverskoj obradi fotografija i iskače dosta šuma.

Selfie kamera iznad zaslona ostaje jednaka sa 16 megapiksela te mogućnošću snimanja od FullHD@30 FPS-a. Slike su tople i živopisne, no sa smanjenjem svjetline brzo se gubi oštrina te je primjetan rad softvera koji želi zadržati sliku atraktivnom.

“Kapljica” za selfie kameru

Svakako savjetujemo da pri fotografiranju malo osvijetlite lice.

Ekran

Ono što urez za kameru razlikuje od većine konkurencije u ovom cjenovnom rangu je Super AMOLED zaslon koji se nalazi oko njega. Osim što je bolji u svakom pogledu kvalitete prikaza, nema problema s blagim “sjenama” na rubovima ekrana, pogotovo oko ureza selfie kamere. I dok je Super AMOLED zaslon veliki plus, A30s model, nažalost, ima rezoluciju od 720 x 1560 piksela. To  je značajno smanjenje u usporedbi s A30 modelom, koji je imao FullHD+ rezoluciju. Ako se približite mobitelu, moguće je razaznati piksele, a općeniti prikaz neće biti “čist” kao s uređajima veće rezolucije. S druge strane, smanjena je potrošnja baterije te dobivate i dalje sve bonuse AMOLED zaslona. Prosječni korisnik u većini slučajeva neće primijetiti nižu rezoluciju. Ekran dolazi s omjerom stranica od 19,5:9 i s ne pretjeranom gustoćom piksela od 268 ppi.

Performanse

Solidne specifikacije uključuju 64 GB interne memorije te 4 GB RAM memorije, što će većini korisnika biti dovoljno, pogotovo s dodatnom pohranom cloud servisa poput Googlea. Procesor je i dalje Exynos 7904 s dvije jače Cortex A73 jezgre te šest slabijih Cortex A53 jezgara. To je dovoljno da korištenje uređaja bude oštro i precizno, no grafička komponenta Mali-G71 MP2 nije na Qualcommovoj razini te će gaming i ostale 3D zahtjevnije aplikacije imati lošije performanse. Na Antutu benchmarku Samsungov čipset osvojioo je 128099 bodova što je nešto iznad Snapdragona 630, ali ispod konkurencije u ovom segmentu poput Kirin 710F, jačih 9610 Exynosa i Snapdragona 712 i 730.

Softver

Telefon dolazi s Android 9.0 Pie operativnim sustavom i One UI 1.5 sučeljem. Uz AMOLED ekran, dorađenost softvera i opcije koje ćete dobiti i u vrhu Samsung ponude ono su čime se Galaxy A30s serija može izdvojiti od konkurencije. Drugi mobiteli ovog ranga nerijetko na papiru imaju jače specifikacije, što ne znači da će iskustvo korištenja biti auitomatski bolje. Samsungovo sučelje prilagođeno je lakšim korištenjem jednom rukom, moguće je podesiti teme, ukloniti navigacijsku traku i zamijeniti ju gestama. Iako performansama ovaj procesor neće oduševiti, moguće je napraviti i split screen te koristiti aplikacije u pravom multitasking modu rada. Ako ste korisnik Samsungovih telefona, navikli ste na upravitelj datoteka, galeriju slika, diktafon, kalkulator i ostale aplikacije koje su smještene u foldere, baš kao što su to i Googleove po prvom paljenju telefona.

Ostalo

Čitač otiska prsta nalazi se ispod ekrana, što je feature obično rezerviran za nešto skuplje modele, a još je dobra stvar što su se performanse ovakvog rješenja značajno popravile u odnosu na prve implemetancije i sada funkcionira prilično uspješno. Telefon ima Bluetooth 5.0 i podržava brzi ac WiFi standard, dolazi s FM radiom i bržim punjenjem od 15W. Tu je i velika baterija od 4000 mAh.

Zaključak

Lijepo složen paket s velikim Super AMOLED zaslonom vrlo tankih rubova i Samsungovim dorađenim softverom najveće su prednosti Galaxy A30s modela. Sustav kamera neće razočarati, čak štoviše, nudi dosta toga za ovu cijenu. Samsung je uključio neke mogućnosti inače rezervirane za skuplje modele poput čitača otiska prsta u ekranu. Hardverski će odraditi sve uobičajene taskove bez problema, ali nećete dobiti najbolje moguće igrače iskustvo ako je to vaša glavna preokupacija.

string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
TEST MJESECA

Motorola Edge 40

string(4) "test" array(0) { }

Najnovije mobilne tarife

string(4) "test" array(0) { }

TOP 10

  • Najpopularnije
  • Najbolje ocijenjeno
string(4) "test" array(0) { }

Usporedi mobitele

 
Primjer slika za usporedbu 1
Primjer slika za usporedbu 1