TESTOVI

Redmi Note 8 Pro

Helio G90T čipset pokazao se kao vrlo potentan u benchmark testiranjima, pogodan za igranje novih naslova, ali ne i osobito štedljiv
EKRAN / REZOLUCIJA
KAMERA / VIDEO
BRZINA / CHIPSET
MEMORIJA / RAM

Ocjena članka

0

Ocijeni test

Xiaomi slovi kao proizvođač koji niskim cijenama za vrlo dobar hardver pokušava osvojiti tržište. Najviše se oslanjaju na word of mouth marketing i pri tome njihova politika pomalo podsjeća na jeftine avio-prijevoznike ili Lidlov skladišni pristup u trgovinama, sve u cilju što niže cijene.

Redmi Note je Xiaomijev podbrand koji uvijek pokušava ponuditi maksimalni bang for buck što se ponavlja i na 8 Pro modelu. Sustav od četiri stražnje kamere, vrlo dobar ekran i ogromna baterija  te iznenađujuće dobar performer u vidu novog Mediatekovog čipseta opcije su koje bi trebale privući nove kupce.

Stilom se nećete oduševiti, ali niti pretjerano razočarati, pa krenimo upravo od kvalitete izrade i dizajna.

Dizajn i kvaliteta

Prije svega treba reći kako je Redmi Note 8 Pro velik telefon i s 200 grama nije za one koji žele elegantne uređaje. Kao olakotnu okolnost u izostanku fokusa na gabarite tu je ogromna baterija od 4500 mAh s kojom nećete pred kraj dana tražiti dodatno punjenje.

Obje strane uređaja su staklene, a taj sendvič na okupu drži plastični okvir. Obje su strane također prekrivene Gorilla zaštitnim slojem, koji na nesreću ne pomaže kod klizavosti. Srećom, po korisnike, u paketu dolazi i silikonska maskica koju preporučujemo zbog dodatne zaštite i bolje ergonomije.

Redmi Note 8 Pro sa stražnje strane

Inače telefon vizualno prati trend gradijenta i presijavanja boja na pozadini. ima zanimljiv raspored kamera u centralno postavljenom ispupčenom dijelu na stražnjoj strani pri čemu su tri od četiri kamere postavljene jedna ispod druge, da bi zadnji kružić bio namijenjen čitaču otiska prsta, dok je četvrta kamera smještena ispod LED bljeskalice.

Sve su tipke s desne strane uređaja, a sučelja i zvučnik na donjoj strani. Rub ekrana je tanak, s nešto izraženijom “bradom”. Telefon podržava dvije nano SIM kartice, a malo nas je iznenadilo da proširenje za microSD karticu dijeli svoje mjesto sa jednom SIM karticom.

Ukupna kvaliteta izrade je vrlo dobra, a iako se na staklo gleda kao na premium materijal, klizavost koja uz njega dolazi definitivno umanjuje ergonomiju.

Ekran

Redmi Note 8 Pro dolazi s velikim ekranom dijagonale 6,53’’uz rezoluciju od 1080 x 2340 piksela i omjer stranica ekrana od 19,5:9. Radi se o IPS ekranu kod kojeg hvalimo visoku svjetlinu iznad 500 nita, dobar kontrast i heptic feedback.

Velik 6,53” ekran

Ekran ima solidnu gustoću piksela od 395 ppi. Na vrhu se nalazi “kapljica” u koji je smještena selfie kamera.

Ekran ne nudi mogućnosti kao OLED, ali je u vrhu ako gledamo performanse IPS modela, pri čemu će se zbog visoke svjetline moći ugodno koristiti na sunčanoj strani ceste. Od ogrebotina je ekran zaštićen Gorilla Glass 5 zaštitom.

Performanse

Još jedno pozitivno iznenađenje su performanse Helio G90T čipset pokazao se kao vrlo potentan u benchmark testiranjima, pogodan za igranje novih naslova, ali ne i osobito štedljiv. Kada je za novog Notea 8 Pro najavljen MTK procesor, nismo očekivali dobre performanse, ali rezultati na benchmark testovima kao i realni svakodnevni rad pokazali su se odličnima.

Na našem Antutu benchmarku Helio čipset ostvario je impresivnih 297093 bodova što je više i od Snapdragona 730G . U Geekbench multi-core testu osvojio je 1627 bodova što je nešto manje od Qualcomm konkurenata.

Ono što treba istaknuti da ovaj procesor ima dobre performanse, ali nije osobito štedljiv i dio je razlog  što je Redmi ugradio ovako veliku bateriju. Tu je i više nego dovoljnih 6 GB radne memorije i 128 GB internog prostora.

Kamere

Sustav kamera gotovo je istovjetan modelu konkurentnog Realme X2 a takvi su i rezultati koji su odlični u dobrim svjetlosnim uvjetima i iznad prosjeka, odnosno vrlo dobri u noćnim uvjetima.

Sustav stražnjih kamera

Glavna kamera ima široki kut i 64 megapiskela s f/1.9 i veličinom piksela od 1.12µm. Kamera, nažalost nema autofokus. Hvalimo što postoji posebna tipka u sučelju koja aktivira mod fotografiranja u 64 megapiksela i ne mora se u njega ulaziti preko Pro načina rada.

U tom načinu rada do izražaja će doći količina detalja, a izgubit će se i preveliko umjetno izoštravanje prisutno u normalnom načinu rada.  U pratnji su joj 8 megapikselna ultraširoka koja nema bogzna kakve performanse te 2 MP makro kamera kod koje smo uz pomoć dodatne rasvjete uspjeli dobiti upotrebljivu makro fotografiju malog čipa.

Četvrta kamera je 2 MP dubinski senzor koji prema navodima proizvođača (a gotovo svi ga imaju) poboljšava ukupan izgled fotografija i sudjeluje u bokeh Portret modu rada.

Kod Redmija moramo pohvaliti prednju 20 megapiskelnu kameru koja je malo odskočila kvalitetom u odnosu na konkurente u srednjoj cjenovnoj klasi.

Selfie kamera smještena u “kapljici”

Šte se tiče videa, glavna Redmijeva kamera sposobna je snimiti 4K video u 30 FPS-a, kao i super slow motion snimanje od 960 FPS-a u 720p rezoluciji.

Softver

Redmi Note 8 Pro stiže s Android 9.0 operativnim sustavom i MIUI 11.0.2  nadogradnjom. Sve aplikacije su defaultno na početnim ekranima i općenito Xiaomi nema previše bloatwarea. Moguće je uključiti dark mod rada u cijelom sustavu što uključuje sve menije i podmenije.

Redmi ima prepoznavanje lica koje radi jako dobro, ali sa sigurnosne strane nije neprobojno. Jako je brz i učinkovit standardni čitač otiska prsta na poleđini.

Od  mnoštva opcija, zanimljive su Game Turbo koja optimizira telefon kako bi imao što bolje gaming performanse. Tu je i brzi odgovor, opcija koja će poslati brze odgovore iz podržanih aplikacija kako ne bi trebali prekinuti igranje.

Moguće je isto tako detaljno podesiti opcije obavijesti za svaku aplikaciju, sakriti ih sa zaključanog ekrana ili samo kontrolirati prikazane informacije.

Ostalo

Zvučnik je smješten kraj USB Type C utora i dobre je glasnoće, poslužit će za gledanje filmova i serija, kao i priručno slušanje glazbe, ali bolje performanse ćete dobiti s kvalitetnijim vanjskim izvorom zvuka. Redmi Note 8 Pro ima podršku za WiFi ac standard, dolazi i s Bluetooth 5.0 podrškom. Kroz USB 2.0 Type C sučelje ide i brzo punjenje od 18 W. Već smo spomenuli veliku bateriju koja će i s „gaming“ MTK procesorom izdržati više od jednog dana.

Zaključak

Ukupno se radi o specifikacijama napucanom uređaju s vrlo dobrim fotografskim mogućnostima, solidnim performasama i ekranom. Ergonomija, a pogotovo masa nisu jače strane ovog uređaja koji će i dalje ostati među popularnijim modelima srednje klase.

 

string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
TEST MJESECA

Motorola Edge 40

string(4) "test" array(0) { }

Najnovije mobilne tarife

string(4) "test" array(0) { }

TOP 10

  • Najpopularnije
  • Najbolje ocijenjeno
string(4) "test" array(0) { }

Usporedi mobitele

 
Primjer slika za usporedbu 1
Primjer slika za usporedbu 1