TESTOVI

AMOLED ekran i četiri kamere

Realme X2

Realme u srednji segment donosi agresivne cijene i neke premium karakteristike
EKRAN / REZOLUCIJA
KAMERA / VIDEO
BRZINA / CHIPSET
MEMORIJA / RAM

Ocjena članka

0

Ocijeni test

5/5 - (1 vote)

Realme X2 okljaštrena je verzija jačeg X2 Pro modela koji se nalazi u kategoriji flagship killera s nabrijanim specifikacijama, kvalitetnom izradom i mnogo nižom cijenom od top Android brendova i modela. Isti princip, samo u srednjem cjenovnom rangu prati i X2 model. Kada ne bi bilo Samsunga, Realme bi jedini ponudio AMOLED ekran do 2500 kuna cijene. Realme se zapravo služi taktikom koju primjenjuje Xiaomi, samo to radi još agresivnije čime se uspio probiti na kartu srednje klase. S ovakvim dizanjem ljestvice među konkurentima u srednjoj i nižoj klasi, najviše će profitirati korisnici. Konkretno se Realme X2 bori s Redmi Note 8 Pro modelom kojemu u dosta toga i sliči.

 

Dizajn i kvaliteta

X2 je s prednje i stražnje strane prekriven staklom te Gorilla Glass zaštitom. Dvije strane spaja plastični obrub na kojemu su smještene tipke za glasnoću, paljenje/gašenje te s donje strane jedan zvučnik, USB Tpye C i 3,5 mm utor za slušalice.

Stražnja strana je obojana u plavom gradijentu, a ističe se ispupčeni dio s četiri kamere, od kojih su tri kamere i jedan dubinski senzor. S prednje strane je relativno tanak obrub ekrana, na gornjem dijelu ugrađena je prednja selfie kamera u formi kapljice koja se urezuje u ekran. Ukupan dojam ergonomije je dobar jer je mobitel dobrog omjera mase i veličine.

Realme X2 sa stražnje strane

Kao i svako staklo, tako je i Realme X2 klizav, no u pakiranju ćete dobiti silikonsku maskicu koja će taj problem riješiti. Realme X2 dolazi s podrškom za dvije nano SIM kartice te dodatnim utorom za microSD karticu.

Ekran

Realme X2 stiže s velikim ekranom dijagonale 6,4 inča. Radi se o AMOLED ekranu čime je Realme u ovom cjenovnom rangu ozbiljno zaprijetio konkurenciji. Osim Samsungove A serije nema puno AMOLED ekrana u srednjoj klasi, a Galaxy modeli ne nude ovako nabrijane hardverske specifikacije. Rezolucija ekrana je FHD+ odnosno 1080×2340 uz omjer stranica ekrana 19,5:9. Ekran ima veliku gustoću piksela od 403 ppi. Od oštećivanja ga štiti Corning Gorilla Glass 5.

AMOLED ekran ima odlične performanse, ali malo je prenaglašena plava

Ono što smo primijetili je nešto niža svjetlina. Na direktnom suncu provjerili smo koliko se ugodno može koristiti. Ekran je vidljiv, iako ćete se morati malo napregnuti ako vam je mobitel na direktnom udaru sunca. U hladu slijedi sve pozitivne karakteristike AMOLED ekrana kao što su fenomenalni prikaz boja i na prvu će iskočiti iz konkurencije u ovoj kategoriji uređaja.

Od više klase Realme X2 posudio je još neke trikove. Opremljen je čitačem otiska prsta koji se nalazi ispod ekrana i radi se o izuzetno brzom senzoru koji instantno otključava uređaj.

 

Performanse

Hardverski pokreće ga Qualcomm Snapdragon 730G. Novi midrange procesor zajedno s Adreno 618 grafikom i više je nego dovoljan za sve zadatke, a tu je još čak 8 GB radne memorije te 128 GB spremišnog prostora. S te je strane X2 vrlo opremljen, a osim na papiru, ta snaga rezultira vrlo dobrim performansama. Na Antutu benchmarku telefon je ostvario 265688 bodova, a odlične je rezultate ostvario i u 3D Mark Slingshot Extreme testu s ukupnim rezultatom 3393, što je za ilustraciju dvostruko bolji rezultat u odnosu na Exynos 9611 koji pokreće Samsung Galaxy A51 pametni telefon.

Na Realme X2 osim svakodnevnih zadataka i multitaskinga, moći ćete igrati zahtjevne 3D mobilne igre bez zastajkivanja, budući da je ionako solidan Adreno 618 grafički podsustav dodatno overclockiran.

Kamere

Osim što stvara ispupčenje zbog kojeg telefon neće cijelom površinom ležati na stolu, sustav kamera za ovaj cjenovni rang je prilično impresivan. Glavna (širokokutna) kamera ima 64 megapiskela, a uz nju tu su još 8 MP ultraširoka kamera te 2 MP makro koja nije baš jako upotrebljiva zbog rezolucije.

Stražnje kamere

U odnosu na Realme X2 Pro makro kamera je zamijenila telefoto leću, što je vjerojatno napravljeno radi uštede i da nešto ostane kao vau efekt za jači model Posljednji otvor pripada 2 megapikselnom senzoru dubine.

Fotografije su prilično kvalitetne i s dovoljnom količinom detaalja. U dobrim svjetlosnim uvjetima, šum se primjećuje tek većim zumiranjem, budući da se Realme kamera oslanja na zaoštravanje kako bi se dobile oštrije slike.

Odlično radi Portet mod rada, koji je zapravo drugi naziv za popularni bokeh. Snimanje sa 64 MP se mora posebno uključiti, no ta razlika se neće previše vidjeti na kvaliteti slike. Detalja će biti više, ali šum će i dalje biti prisutan. Solidne su performanse i u noćnim snimkama, ali ne nužno kroz opciju „noćni krajolik“.

Ultraširoka kamera prilično je raširena u telefonima srednje klase, ali kao i kod drugim modela osim zaista širokog kuta od 119 stupnjeva neće ponuditi performanse koje će vas oduševiti. Zamjetan je pad kvalitete u odnosu na glavnu kameru.

Makro fotografije mogu biti solidno odrađene i zgodno se poigrati sa slikanjem komponenti na mikrokontrolerima. Ova je opcija zanimljiva jer s jedne strane moguće je dobiti oštre slike iz velike blizine, a s druge strane kvaliteta od 2MP je premala za ozbiljniju upotrebu.

Video nas nije oduševio, ali za objave na društvenim mrežama će biti dovoljno dobar. Realme X2 može snimati 4K video u 30 FPS-a, dok za FullHD rezoluciju može snimati čas do 120 sličica u sekundi. Glavna je kamera sposobna i za ogromnih 960 FFPS u HD videu.

Prednja selfie kamera od 32 megapiksela nudi bokeh (portret), normalni način i nekoliko aktivnih filtera (ako želite skuriti sliku).

Selfie kamera pada u obliku kapljice

Kvaliteta je vrlo solidna, no ne i presudna za odabir ako vam je to najvažnija stvar u mobitelu. Selfie kamera može snimati 1080p video uz 30 FPS-a.

Softver

Realme X2 stiže s Android 9 Pie operativnim sustavom, a uz Googleovu podlogu proizvođač nudi ColorOS 6.1 nadogradnju. Već kod izlaska je bilo neobično što telefon ne dolazi s najnovijim Androidom za koji postoje najave da bi trebao brzo stići na uređaj.

Moguće je birati između ajfonovskog pristupa da su sve aplikacije na glavnim ekranima ili old-school Android ideje o ladici s aplikacijama iz koje na homescreen izvlačite one najkorištenije. Iako nema najnoviji Android neka upravljanja gestama slična su kao nova u Googleovom OS-u, pa tako postoji swipe s lijevu na desnu stranu ekrana koji vas vodi korak unatrag. Potez odozdo ima funkciju home tipke, a swipe s donjeg ruba uz zadršku aktivira nedavno otvorene aplikacije. Već smo spomenuli senzor za otisak prsta ispod ekrana. Telefon jako dobro radi i kod otključavanja prepoznavanjem lica, no kako nema senzor dubine, ako vam je doista stalo do maksimalne sigurnosti, možda bi bilo dobro preskočiti ovaj način jer postoji mogućnost da ga prevarite.

Ostalo

Zato bi vas mogao privući jako dobra opcija brzog punjenja za ovaj cjenovni razred. Realme X2 stiže sa 30W VOOC Flash Charge 4.0 koji mobitel može napuniti za sat i 15 minuta. Tu su i proširenja u vidu microSD kartice i 3.5 mm utor za slušalice, nešto što polako nestaje s mobitela, a zapravo je korisno.

Za audio doživljaj brine se jedan mono zvučnik zadovoljavajuće glasnoće. Nećete ostati razočarani ni kvalitetom, ali u isto vrijeme nedostaje definicije niskih tonova (očekivano) i visoki pate od povremene piskutavosti.

Zaključak

Najjači aduti Relame X2 su AMOLED ekran, brzo punjenje uz dugo trajanje baterije i vrlo atraktivan set kamera, kao i ultrabrzi senzor za čitanje otiska prsta ispod ekrana. Performanse su uz sposobni Qualcommov čipset u vrhu srednje klase, pri čemu je grafička kartica sposobna vrtjeti i najzahtjevnije igre. Na ovo nadmetanje Realme i Xiaomija s cijenom i komponentama teško će na adekvatan način odgovoriti drugi proizvođači.

 

5/5 - (1 vote)
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
TEST MJESECA

Motorola Edge 40

string(4) "test" array(0) { }

Najnovije mobilne tarife

string(4) "test" array(0) { }

TOP 10

  • Najpopularnije
  • Najbolje ocijenjeno
string(4) "test" array(0) { }

Usporedi mobitele

 
Primjer slika za usporedbu 1
Primjer slika za usporedbu 1