TESTOVI

Zgodni štedljivac

Nokia 6.2

Nokia donosi premium izradu i čisto Android One iskustvo
EKRAN / REZOLUCIJA
KAMERA / VIDEO
BRZINA / CHIPSET
MEMORIJA / RAM

Ocjena članka

0

Ocijeni test

5/5 - (1 vote)

HMD Global ima dva modela koji su vizualno, gabaritima i na prvi pogled gotovo identični. Nokia 6.2 je gotovo istovjetna nešto jačem modelu Nokia 7.2, no ono što ih razdvaja su bolja kamera, jači procesor i viša cijena kod snažnijeg 7.2. Za razliku od većine mobitela u ovom cjenovnom rangu HMD je za dizajn Nokia 6.2 izbjegao klasična presijavanja gradijenata boje i išao više klasičarskim izgledom.

Dizajn i kvaliteta

Nokia 6.2 je vrlo kvalitetno i za današnje pojmove pomalo konzervativno dizajniran uređaj. Neke trendove ipak prati, pa je tako s obje strane uređaja velika staklena ploha zaštićena Gorilla Glass 3 zaštitom koju na obrubu drži metalan rub i osjećaj držanja u ruci je premium. Aluminijski okvir daje dosta gripa i unatoč staklu na pozadini Nokia 6.2 nije klizava kao neki konkurentni uređaji. Telefon pleše na rubu oštrih i zaobljenih linija. Sa stražnje strane uz Nokijin logo, nalazi se čitač otiska prsta na mjestu koje se već koju godinu uvriježilo i koje polako izlazi iz mode (čitači ispod ekrana i sa strane kao kod Sony Xperie).

Nokia 6.2 stražnja stranica
Sa stražnje strane Nokia 6.2 telefona nalazi se čitač otiska prsta, ispučenje u kojemu su smještene kamere, a materijal od kojeg je izrađena poleđina je staklo

Iznad čitača smjestio se poprilično ispupčeni krug u kojemu su smještene kamere. Power i tipke za pojačavanje/smanjivanje glasnoće zvuka smještene su s desne strane telefona, dok je s lijeve strane tipka za pozivanje google asistenta. Zvučnik i USB Type C utor nalaze se s donje strane telefona, dok je na vrhu 3,5 mm utor za slušalice. S prednje strane telefona nalazi se 6,3 inčni ekran.

Kod Nokia 6.2 smartphona selfie kamera se spušta u obliku kapljice

Obrub oko ekrana nije među tanjima na tržištu, a tom dojmu pridonosi nešto veća „brada“ i selfie kamera koja se u obliku kapljice spušta u područje ekrana. Ukupan omjer ekrana u odnosu na tijelo je 82,5%.

Zaslon

Nokia ima 6,3 inčni ekran rezolucije 1080 x 2280 piksela. Gustoća piksela po inču je 409 što je vrlo dobar rezultat podrškom za HDR10. Svjetlina ekrana ide nešto iznad 500 nita što znači da ćete moći bez problema i u sunčanom danu konzumirati sadržaj na telefonu. Osim dosta visoke svjetline Nokia nudi visoki kontrast i pristojan prikaz boja. Iako se ne radi o OLED ekranu, Nokijin IPS polučuje ukupno vrlo dobar dojam.

Performanse

Ono što telefonu ne ide u prilog su hardverske specifikacije. Nokia 6.2 dolazi sa Qualcomm Snapdragon 636 čipsetom koji je u trenutačnoj konstelaciji snaga ovog cjenovnog ranga malo preslab. On se sastoji od osmojezgrenog procesora sa 4×1,8 GHz Kyro 260 Gold i 4×1,6 GHz Kyro 260 Silver jezgrama. Grafički podsustav je Adreno 509, što znači da ćete zahtjevnije naslove igrati na maksimalno 30 FPS-a, ali ćete moći igrati većinu igara bez ozbiljnijih problema.

Odvrtjeli smo i neke sintetičke testove koji su pokazali da ovaj čipset zaostaje (logično) za novijim Snaprdagonima 712, ali i Exynos i Kirin procesorima novije generacije.

Nokia 6.2 Antutu benchmark
Nokia 6.2 3D Mark Sling Shot
Nokia 6.2 Geekbench benchmark rezultat

Bez obzira na sintetičke benchmarke, u realnoj uporabi nismo primijetili probleme, jer je Snapdragon iz niže srednje klase i dalje vrlo solidan procesor. Na testiranje smo dobili model sa 4 GB radne memorije i 64 GB internog prostora za pohranu.

Kamere

Sustav kamera sastoji se od glavne kamere sa 16 megapiskela, ultraširoke kamere od 8 MP i senzora dubine od 5 MP. Glavna kamera ima f/1.8, široki kut i veličinu piksela 1.0µm. Performanse kamere u dobrim svjetlosnim uvjetima su u vrhu ovog srednjeg segmenta, s odličnim kontrastom, bojama i bez puno šuma. Jako se dobro odrađuje i bokeh snimanje, no problemi nastaju kod noćnih snimaka koje su dosta lošije i s puno šuma.

Nokia 6.2 stražnje kamere nalaze se u okruglom ispupčenju

Ultraširoka kamera ima f/2.2 i nećete pasti u trans performansama, no u vrlo kontroliranim uvjetima dobrog svjetla i automatskog okidanja moguće je postići solidne rezultate.

Od mogućnosti snimanja, nudi se Pro način rada u kojemu možete sami podešavati ISO i ostale postavke, zatim portret koja će slikati zapravo bokeh sliku sa zamućenom pozadinom, a tu je i noćni način rada. Moguće je upaliti HDR što će podiči kolorističnost fotografija. Razlučivost nativne fotografije glavne kamere je 16 MP u 4:3 načinu. Želite li 16:9 sliku, dobit ćete 12 MP, dok će puni profil donijeti 10 MP slike. Također možete snimati fotografije u RAW formatu. Nokia 6.2 video snima u 4K rezoluciji uz 30 FPS-a frameratea.

Selfie kamera ima 8 megapiksela (f/2.0, 1/4″, 1.12µm), što je značajan pad u odnosu na 20 MP kod Nokie 7.2, a rezultati fotografiranja su vrlo prosječni. Video s prednjom kamerom možete snimiti u FullHD rezoluciji.

Operativni sustav

Ono čime se Nokia diči u zadnje vrijeme je Andorid One program, što znači da telefon dolazi s nativnim operativnim sustavom u ovom slučaju Android 9.0 Pie i da ga očekuju pravovremene nadogradnje. Zbog toga se sustav čini lagan i responzivan te bez bloatwarea. Svjetlo za obavijesti nalazi se u sklopu tipke za paljenje i gašenje. Tu su standarni načini navigacije po Android sučelju, poput swipea s dna ekrana koji će pozvati multitasking sučelje, dok malo dulji swipe poziva popis svih aplikacija, pri čemu se donji dio multitask ekrana i vrh ekrana s popisom aplikacija preklapaju u search baru i ikonama nedavno korištenih aplikacija. Ako ste navikli na poseban preglednik fotografija kod drugih proizvođača, Nokia za to koristi Google fotografije.

Sučelja

Stižemo i do dijela gdje se preklapa Android softver i sučelja, a to je biometrijsko otključavanje telefona. Već smo spomenuli da se čitač otiska prsta nalazi na stražnjoj strani mobitela, smještaj mu je dobar, a iako nije najbrži niti jednom nismo iskusili zapinjanje ili neprepoznavanje prsta. Otključavanje putem lica preko kamere funkcionira, ali niti je najspretnije rješenje, a i može se prevariti što vam se neće svidjeti ako držite do sigurnosti. Telefon ima 3,5 mm utor za slušalice, što je pohvalan potez, jer ne vidimo benefit za uklanjanje ovog sučelja. Tko želi može se spojiti žicom, a volite li bežično, također se bez problema možete povezati. Telefon ima USB 3.0 sučelje Type C, ali ne i podršku za brzo punjenje, pa će priloženi punjač od 10W napuniti telefon za otprilike dva sata. Baterija ima kapacitet od 3500 mAh i bit će vam dovoljna za cjelodnevni rad.

Zvuk kojeg isporučuje telefon je dovoljno glasan, a za slušanje glazbe ili multimedije s telefona, preporučamo neke kvalitetne slušalice

Zaključak

Ukupno, Nokia 6.2 ima na svojoj strani fenomenalnu izradu, dobar ekran i čisti nativni Google Android. Za ovu cijenu, bolje bi odgovarale specifikacije Nokie 7.2. Kamera je oduševila u dnevnim uvjetima i nismo bili presretni s noćnim slikama, budući da su imale prejako izražen šum.

5/5 - (1 vote)
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
TEST MJESECA

Motorola Edge 40

string(4) "test" array(0) { }

Najnovije mobilne tarife

string(4) "test" array(0) { }

TOP 10

  • Najpopularnije
  • Najbolje ocijenjeno
string(4) "test" array(0) { }

Usporedi mobitele

 
Primjer slika za usporedbu 1
Primjer slika za usporedbu 1