TESTOVI

Novi predstavnik Mate serije

Huawei Mate 20 Pro

Sasvim drugačiji Android flagship
EKRAN / REZOLUCIJA
KAMERA / VIDEO
BRZINA / CHIPSET
MEMORIJA / RAM

Ocjena članka

0

Ocijeni test

4.7/5 - (30 votes)

Ove godine veliki proizvođači odlučili su osvježiti svoje postojeće uređaje uz sitne promjene dizajna. Huawei je po drugi put ove godine predstavio potpuno novi flagship uređaj, koji donosi radikalne promjene u Mate seriju.

Dizajn i ergonomija

Kada smo prvi puta ugledali rendere koji su procurili na Internet, bili smo sigurni kako taj dizajn neće biti finalni dizajn novog flagshipa Mate serije. Drago nam je da smo bili u krivu te nam je drago što je Huawei odlučio pomaknuti granice. Uređaji Mate serije uvijek su imali dizajn poslovnom elegancijom, no isto tako su djelovali pomalo dosadno u usporedbi s konkurentima. Novi Mate 20 Pro je sve samo ne dosadan, čak bismo se usudili reći da je dizajnom vjerojatno najuzbudljiviji uređaj godine.

Prednjom stranom uređaja veliki zaslon koji zauzima preko 87% površine, tako da je okvir oko njega iznimno tanak. Na vrhu zaslona nalazi se infamozni notch, no iako je veći od onog na P20 Pro, manji je od onog na iPhoneu XS. Notch je narastao zbog dodatka infracrvenog skenera lica koji dubinski skenira lice što je važno za sigurnost pri prepoznavanju korisnika, jer dubinski skener nije lako prevariti fotografijom druge osobe. Stražnja strana uređaja je zaobljena kao i prednja, te joj je definirajući element kvadratni sustav kamera koji Mate 20 seriju čini odmah prepoznatljivom. Naš testni uređaj Midnight Blue boje osobito je zanimljiv jer stražnje staklo ima Hyper Optical uzorak.

Taj uzorak sastoji se od ravnih, tankih paralelnih izbočenih linija koje stražnje staklo čine otpornijim na mrljanje te ga čine manje klizavim. Upravo ta klizavost je jedna od najvećih mana uređaja sa staklenim pozadinama, te je ovaj uzorak odličan kompromis jer vam daje premium osjećaj stakla bez pretjeranog mrljanja i klizavosti. Okvir koji spaja staklene panele izrađen je od sjajnog aluminija te je iste boje kao pozadinsko staklo. Kako okvir ne bi izgledao premonotono, Huawei je tipku za zaključavanje obojao u crvenu boju, što doprinosi dinamici dizajna uređaja.

Iako je među najvećim flagshipima ove godine, Mate 20 Pro je zahvaljujući visokom omjeru zaslona i okvira ergonomski superiorniji od konkurenata. No iako je njegov okvir iznimno tanak, korištenje jednom rukom je teško čak i ako imate velike ruke jer se ovdje ipak radi o zaslonu veličine dijagonale 6,39 inča.

Performanse i autonomija

Mate 20 Pro pokreće prvi mobilni chipset na 7nm proizvodnom procesu, HiSIlicon Kirin 980. Uz potpuno novi procesor i grafički procesor ovaj chipset ima i nove modeme s podrškom za 4,5G i novi, dvostruki NPU.

Procesor Kirina 980 je osmojezgreni procesor u konfiguraciji 2+2+4, s Cortex-A76 i Cortex-A55 jezgrama. Dvije Cortex-A76 jezgre imaju radni takt 2,6GHz dok dvije imaju niži radni takt 1,92GHz a sporije Cortex-A55 jezgre imaju radni takt 1,8GHz. Ovaj procesor je jednom riječju zvijer, neovisno o količini i vrsti aplikacija koje pokrećete, on jednostavno leti kroz njih što je za očekivati od procesora sa novim Cortex-A76 jezgrama. Grafički procesor je novi Mali-G76 MP10 koji čak i najintenzivnije igre izvodi bez padova frameratea uz najviše grafičke postavke. Snazi ovoj chipseta potvrda su i rezultati u sintetičkim testovima koje donosimo u nastavku.

Iza pozadinskog stakla skriva se baterija kapaciteta 4200mAh

Nakon velike baterije kapaciteta prošlogodišnjeg Mate 10 Pro, Huawei je novi flagship opremio još većom kapaciteta 4200 miliamper-sati. Uz novu bateriju Huawei je Mate 20 Pro opremio novom inačicom svoje Super Charger tehnologije brzog punjenja. Punjač koji Huawei isporučuje uz svoj novi flagship ima snagu čak 40W, što omogućava punjenje do 70% kapaciteta u svega 30 minuta. Uz brže žično, Mate 20 Pro opremljen je i podrškom za brzo bežično punjenje punjačima snage 15W, a uz Reverse wireless charging svojim Mate 20 Pro možete puniti druge uređaje koji podržavaju bežično punjenje. Reverse wireless charging osobno je koristan za punjenje bežičnih slušalica i sličnih dodataka koji imaju baterije malog kapaciteta. Autonomija Mate 20 Pro je odlična, te će on izdržati cijeli dan intenzivnog korištenja, čak i uz igranje grafički zahtjevnijih igara. Autonomijom će Mate 20 Pro zadovoljiti čak i najzahtjevnije korisnike.

Mobil.hr Huawei Mate 20 Pro recenzija: Benchmark galerija

Zaslon

Novi zakrivljeni OLED zaslon je definitivno prva stvar koja će vas zadiviti kod Mate 20 Pro. Njegova vrlo velika dijagonala od 6,39 inča i visoka rezolucija od 3120×1440 piksela čine ga odličnim za produktivnost i konzumaciju multimedijskog sadržaja, kao i za gaming. Gustoćom piksela od čak 538 piksela po inču ovaj zaslon nadišao je konkurenciju. Osim što je velik i oštar, ovaj zaslon ima visoku svjetlinu i odličan dinamički raspon kao i vrlo široke kuteve gledanja. Iako nije najbolji, zaslon Mate 20 Pro spada u sami vrh ponude zaslona pametnih telefona. Jedina mana koju bismo istaknuli je činjenica da zakrivljeni zaslon nije iskorišten za dodatne značajke, odnosno za dodatan način prikaza informacija kao što je kod zakrivljenih zaslona Sony i Samsung uređaja. No ta mana je više mana softwarea i ako želite aplikacijama u Google Play trgovini možete dati rubu zaslona dodatne funkcionalnosti.

Položaj čitača otiska prsta jasno je označen na zaslonu

Iza zaslona Mate 20 Pro sakriva se čitač otiska prsta koji je vrlo brz i pouzdan, baš kao i klasični čitači otiska prsta dosadašnjih Huawei uređaja. Zajedno sa infracrvenim skenerom lica, čitač otiska prsta u zaslonu idealan je dodatak biometrijskom sustavu otključavanja Mate 20 Pro.

Ulazi, izlazi i dodatne značajke

Huawei je zadržao konfiguraciju ulaza i izlaza sa Mate 10 uz jednu veliku promjenu. Za punjenje i prijenos podataka Mate 20 Pro koristi USB 3,1 Type-C konektor na dnu uređaja. Velika promjena u sustavu ulaza i izlaza je smještanje primarnog zvučnika unutar USB Type-C porta. Zvučnici su u stereo konfiguraciji, sa spomenutim zvučnikom unutar Type-C porta i drugim zvučnikom koji je ujedno slušalica za pozive. Zanimljivo je kako zvučnik u Type-C portu radi čak i kada se uređaj puni ili se vrši prijenos podataka. Iako je zvučnik blago prigušen zbog fizičke prepreke kabela, i dalje je dovoljno glasan da bezbrižno igrate ili konzumirate multimedijski sadržaj. Zvučnici Mate 20 Pro imaju bogat zvuk s izraženim dubokim tonovima te su čak prikladni za slušanje glazbe, što je rijetkost u svijetu pametnih telefona čiji zvučnici često pate od manjka niskih tonova.

Zahvaljujući skrivenom zvučniku Huawei je ladicu za SIM i memorijske kartice smjestio na dnu uređaja

Na vrhu okvira uređaja nalazi se infracrveni odašiljač kojim možete daljinski upravljati raznim uređajima poput televizora, set-top boxova ili brojnim drugim uređajima. Huawei je također promijenio način na koji se koristi desktop verzija njihovog EMUI sučelja. Dosad je za korištenje EMUI desktopa bio potreban zaseban dock, no sada je isti moguće koristiti potpuno bežično, pod uvjetom da imate zaslon s Miracast podrškom.

Operativni sustav

Uz novi Mate 20 Pro dolazi i najnoviji Android 9,0 Pie. No kako to obično biva, Huawei je uz novi Android isporučio i novu verziju Emotion UI-a, odnosno EMUI-a. Novi EMUI kao prioritet ima jednostavnost i brzinu. S popisa postavki uklonjeno je čak 10% opcija što će mnogima pomoći pri snalaženju a alatne trake većine sistemskih aplikacija su premještene su s vrha na dno zaslona kako bi bile lakše dostupne na uređajima s velikim zaslonima. Nažalost EMUI 9 ne donosi poboljšanja na području koje mu je oduvijek slaba točka, a to je vizualni identitet.

Kao i svaka verzija dosad EMUI 9 djeluje nedovršeno, i ostavlja dojam kao da je netko odustao pri dizajniranju pred sami kraj projekta. Taj problem najočitiji je kod ikona aplikacija, koje su po defaultu u EMUI-u kvadratne no okrugle ikone nemaju pozadinu tako da dock s aplikacijama izgleda nekoncizno sa tri kvadratne i dvije okrugle ikone. Ovaj problem možete izbjeći instalacijom jednog od mnogih paketa ikona, no zadana tema bi trebala izgledati koncizno i ujednačeno jer će upravo nju koristiti najviše korisnika. Ovaj problem je najviše vezan za Googleove aplikacija koje uglavnom imaju okrugle ikone, no pošto se Googleove usluge ne koriste u Kini Huawei je vjerojatno sučelje dizajnirao oko lokalnih servisa. Ako ste voljni zanemariti pomalo neskladan izgled, EMUI je odlično sučelje koje daje jedinstvene načine prilagodbe uz visoku fluidnost pri korištenju.

Kamere

Huawei prednjači inovacijama na području mobilne fotografije, te je početkom godine svoju dominaciju dokazao modelom P20 Pro koji je pola godine kasnije još uvijek ima jedan od najboljih sustava kamera. Za Mate 20 Pro Huawei je prilagodio isti taj sustav kako bi mu dao veću fleksibilnost. Primarna kamera ima senzor visoke rezolucije od čak 40 megapiksela s optikom žarišne duljine 27mm i otvorom blende f/1,8. Sekundarna kamera ima senzor rezolucije 8 megapiksela sa telefoto optikom žarišne duljine 80mm i otvorom blende f/2,4. Tercijarna kamera sa monokromatskim senzorom zamijenjena je super-širokokutnom kamerom sa senzorom rezolucije 20 megapiksela i optikom sa žarišnom duljinom od svega 16mm što joj daje vidno polje od čak 110 stupnjeva i otvorom blende f/2,2.

Novi sustav kamera razvijen je u suradnji s Leicom

Performansama Mate 20 Pro je na nivou P20 Pro uz veću fleksibilnost. Glavna i telefoto kamere imaju vrlo visoku oštrinu i širok dinamički raspon, uz nešto zasićenije boje. Super-širokokutna kamera ima nešto nižu oštrinu no razlika je primjetna tek pri detaljnom pregledavanju fotografija. Date li super-širokokutnoj kameri dovoljno svjetla, sposobna je napraviti uistinu impresivne fotografije. No uskratite li joj svjetlo, brzo gubi dinamički raspon i oštrinu što ju čini nepodobnom za snimanje u noćnim uvjetima. Telefoto kamera ima trostruki optički zoom i peterostruki hibridni zoom koji omogućavaju da uhvatite detalje koje ne biste mogli uhvatiti konkurentskim uređajima. Kao cjelina, sustav kamera Mate 20 Pro je dosad najimpresivniji sustav kamera na pametnom telefonu, koji osim vrhunske kvalitete fotografija nudi i fleksibilnost snimanja sa čak tri različite vrste optike.

Master AI brzo i pouzdano prepoznaje do čak 1500 scena

Prednja kamera identična je onoj na P20 Pro, sa svim njenim vrlinama i velikom manom – fiksnim fokusom. Iako senzor rezolucije 24 megapiksela ima nadprosječan dinamički raspon i prirodnu reprodukciju boja, fiksni fokus će od vas tražiti da prilagodite udaljenost s koje snimate kako biste dobili savršeno oštru fotografiju. Nakon kratkog vremena prilagodbe refleksno ćete moći pogoditi pravu udaljenost, no svejedno ćete morati imati na umu da pro promjeni okolnosti poput fotografiranja grupe ljudi morati prilagoditi način na koji fotografirate kako bi svi ostali u fokusu.

Mobil.hr Huawei Mate 20 Pro recenzija: Galerija fotografija

Zaključak

Mate serija bogatija je za jednog odličnog člana koji će sigurno učvrstiti Huaweijev status proizvođača telefona premium segmenta. Iako nije bez mane, iste je lako zanemariti kada uračunate sve inovacije koje Mate 20 Pro donosi sa sobom. Odličan zakrivljeni zaslon s ugrađenim čitačem otiska prsta, novi chipset, infracrveni skener lica, nova tehnologija punjenja… Mate 20 Pro spreman je na sve i sve što traži od vas je jednu i pol prosječnu plaću kako biste uživali u svim njegovim čarima.

 

PLUS

+kvaliteta izrade
+dizajn
+zaslon
+performanse
+autonomija
+biometrijske mogućnosti
+performanse kamera

MINUS

-nema mogućnost 4K60 snimanja
-neskladan dizajn sučelja
-cijena

4.7/5 - (30 votes)
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
TEST MJESECA

Motorola Edge 40

string(4) "test" array(0) { }

Najnovije mobilne tarife

string(4) "test" array(0) { }

TOP 10

  • Najpopularnije
  • Najbolje ocijenjeno
string(4) "test" array(0) { }

Usporedi mobitele

 
Primjer slika za usporedbu 1
Primjer slika za usporedbu 1