TESTOVI

Sjajan omjer cijene i kvalitete

Galaxy J5 (2017)

Samsung je predstavio mobitel s kojim bi gotovo svatko bio zadovoljan
EKRAN / REZOLUCIJA
KAMERA / VIDEO
BRZINA / CHIPSET
MEMORIJA / RAM

Ocjena članka

0

Ocijeni test

4.3/5 - (10 votes)

Samsung je dugo vremena bio poznat po svojim Android pametnim telefonima koji su hardverski bili među najboljima na tržištu, no sa softverom koji je limitirao potencijal hardvera i koji je nakon ne baš dugo vremena postao trzav i spor. Nekoliko godina kasnije i na testu imamo Galaxy J5, najnoviju Samsungovu uzdanicu za srednji segment.

KVALITETA IZRADE I DIZAJN

Od kako je Samsung obećao da će svoje plastične i lažno kromirane pametne telefone poboljšati u vidu kvalitete izrade, tako je generalno kvaliteta izrade u zadnjih nekoliko godina drastično porasla. Galaxy J5 (2017) tako nije iznimka, pa je sa svojim aluminijskim kućište i zaobljenim linijama prilično dobro obrađen uređaj, koji je lagan za koristiti čak i sa jednom rukom. Iako se težina od 160 grama ne čini naročito malena, dobro je distribuirana tako da primjerice zbog težeg gornjeg dijela uređaj ne pada iz ruku. Za razliku od nedavno recenzirane Nokie 6, uređaj se čini kompaktniji, kao da je prostor unutar njega pametnije iskorišten i „nafilan“ komponentama i baterijom. Zbog svoje zaobljenosti nije neugodno koristiti uređaj i na dulje vremena te se ne „zabada“ u dlan. Ipak, bez obzira na mat kućište i nedostatak staklenih površina, uređaj je i dalje dosta sklizav pa bi nespretno korištenje moglo dovesti do pada uređaja.

Galaxy J5 dobro pristaje u ruci, te je ugodan za korištenje.
Galaxy J5 dobro pristaje u ruci, te je ugodan za korištenje.

Iznad ekrana nalazi se zvučnik, senzor za osvetljenje i blizinu, te prednja kamera sa bljeskalicom za bolje selfije u slabijim uvjetima osvjetljenja. Ispod ekrana nalaze se dvije kapacitivne tipke te središnja fizička tipka koja ujedno služi i kao senzor otiska prsta. Senzor je iznimno brz te gotovo instantno otključava uređaj čim se pritisne središnja tipka. Senzor je puno brži nego na prošlogodišnjem flagshipu, Galaxyju S7. Bočne tipke za glasnoću i zaključavanje uređaja imaju lijep i kvalitetan klik te su svaka na svojoj strani, pa je manja mogućnost nehotičnog pritiska krive tipke. Utor za SIM karticu odvojen je od utora za microSD karticu, s tim da na modelima sa Dual SIM-om moguće je koristiti dvije SIM kartice zajedno sa memorijskom karticom, tako da nema kompromisa između dva telefonska broja ili proširene memorije. Kod modela sa jednom SIM karticom utor za drugu SIM karticu je blokiran plastikom, no površnim pregledom „iznutrica“ kroz prorez čini se da postoje zlatni konektori za drugu SIM karticu, tako da nije nemoguće da će neki od „custom“ ROM-ova možda uspjeti aktivirati drugi SIM utor na single SIM modelima.

Zanimljivost je i zvučnik koji se nalazi implementiran na desnoj bočnoj strani uređaja. Iako čudna pozicija, ima smisla jer u tom slučaju vrlo je teško zablokirati zvuk kada se gleda video ili igra igra dok je mobitel u horizontalnoj poziciji. Zvučnik je glasan i dobar, no nedostaje jasnoće pa za kvalitetno slušanje glazbe preporučujemo neki model sa stereo zvučnicima. S donje strane uređaja nalazi se microUSB utor za punjenje, te 3,5 milimetarski utor za slušalice, zajedno sa mikrofonom.

Na stražnjoj strani nalazi se kamera sa bljeskalicom, koja nije ispupčena tako da je šansa da se ogrebe manja, te se mobitel ne ljulja kada je na ravnoj podlozi. Ispod i iznad bočnih strana nalazi se plastična linija koja služi kao antena, slično kao na iPhone-u ili HTC-ovim modelima.

EKRAN

Samsung izgleda da sve agresivnije gura svoje poznate AMOLED zaslone u cijenovno prihvatljiv cijenovni rang. Tako je Galaxy J5 opremljen sa AMOLED ekranom dijagonale 5,2 inča, HD rezolucije (1280 x 720). Iako je rezolucija na takvoj dijagonali prihvatljiva za gledanje filmova, zbog rasporeda subpiksela vidljivi su pikseli i „zrnatost“ ekrana pa bi definitivno bila bolja opcija FullHD panela. Ipak, ekran ima žarke i pojačane boje, sa totalno crnom bojom i stoga izvrsnim kontrastom, dok je svjetlina ekrana po danjem svijetlu dovoljno dobra za ugodno korištenje. U slučaju ako su boje pretjerane, moguće je postaviti opcije zaslona na „Osnovno“ koje prikazuje vjernije boje. Ekran ima vrlo lagano zaobljene rubove pa pomalo podsjeća na prošlogodišnji Galaxy S7.

AMOLED ekran izgleda lijepo, iako bi veća rezolucija bila puno bolja opcija
AMOLED ekran izgleda lijepo, iako bi veća rezolucija bila puno bolja opcija

Nažalost, iako je u pitanju AMOLED panel, J5 ne podržava takozvani Always On Display koji bi prikazivao sat i notifikacije na ekranu, čak i kada je uređaj zaključan. Također, zanimljivo je što J5 ne posjeduje LED notifikacijsko svijetlo, što će nekima biti prilično velik nedostatak. Postoji mogućnost korištenja bljeskalice kao metode notifikacije ali je dosta limitirano i nepraktično u odnosu na dediciranu LE diodu.

PERFORMANSE

Testirani model posjeduje osmerojezgreni Exynos 7870, napravljen od strane Samsunga u modernom 14nm proizvodnom procesu. Frekvencija pojedine jezgre je 1,6 GHz što zajedno sa manjim proizvodnim procesom omogućuje manju potrošnju energije, ali i manje zagrijavanje. Tijekom igranja 3D igara i „benchmarkanja“ mobitela stražnja strana je bila mlaka na dodir, tako da će i tijekom duljih sesija igranja performanse biti na nivou. Generalne performanse su vrlo zadovoljavajuće, pa je tako navigiranje operativnim sustavom brzo i glatko, samo sa povremenim štucanjem. Pokretanje aplikacija je brzo dok je upravljanje radnom memorijom solidno pa će J5 držati nekoliko najčešće korištenih aplikacija u pozadini, bez ponovnog pokretanja i čekanja da se aplikacija učita do kraja.

Antutu rezultat
Antutu rezultat

2 gigabajta radne memorije je neki minimum za ugodno korištenje aplikacija za dopisivanje, Instagram i Facebook Lite, dok će pokretanje zahtjevnije igre ipak zbog toga potrajati malo dulje, dok interna memorija od 32 gigabajta radi brzo i utječe na generalne performanse uređaja. Za aplikacije je dostupno oko 8 gigabajta memorije dok je za podatke dostupno oko 10 gigabajta. Neke aplikacije moguće je premjestiti na microSD karticu tako da neće biti previše problema sa spremanjem aplikacija i fotografije ili glazbe. J5 podržava microSD kartice do 256 gigabajta.

Baterija kapaciteta 3000 mAh je fantastična. Zbog AMOLED ekrana koji troši manje energije kod crnih/jako tamnih površina, manje rezolucije i dosta štedljivog procesora, većina prosječnih korisnika bez problema će moći izdržati dva dana bez punjenja. Samsung je ugradio nekoliko opcija koje pomažu štediti bateriju, pa će tako rijetko korištene aplikacije biti suspendirane da ne rade nepotrebno u pozadini, i zajedno sa poboljšanjima u Android-u potrošnja u pripravnosti (standby-ju) je iznimno niska. Tijekom testiranja preko noći uređaj je potrošio 3% baterije. Naravno, jaka osvjetljenost zaslona i zahtjevne igre potrošiti će bateriju jako brzo, no punjenje od jednoznamekastog postotka do 100% traje malo više od sat i pol tako što nije tako strašno.

KAMERA

Iako na prvi pogled mala, kamera je prilično solidna i sposobna
Iako na prvi pogled mala, kamera je prilično solidna i sposobna

Jedno od područja gdje Samsung briljira je kamera. Iako su kamere na skupljim uređajima redovito među najboljima na testovima, kamera na J5 je respektabilna i dovoljna za veliku većinu fotografija koje će se naći na društvenim mrežama. Sony IMX258 senzor u stražnjoj kameri rezolucije je 13 megapiksela da je jednak onome na novom J7. Otvor blende od f/1.7 omogućuje više svijetla tako da će fotografije, iako ne u rangu najboljih, biti manje zrnate te malo svijetlije u uvjetima slabijeg svijetla. Nedostatak optičke stabilizacije znači da će ekspozicija biti kraća pa ipak nije neočekivano da će šum na fotografijama ipak biti vidljiv. Prednja kameraNeke od testnih fotografija vidljive su na sljedećoj poveznici:

https://imgur.com/a/5Tg3l

SOFTVER

Ovogodišnji Galaxy J5 dolazi sa Android 7.0 Nougat operativnim sustav na kojem se nalazi set Samsungovih aplikacija i sučelje zajedničkog naziva Samsung Experience. Dizajn ikona i početnog zaslona temeljen je na novom dizajnu koji je bio predstavljen sa Galaxy S8. Iako i dalje pun dodatnih mogućnosti i mogućnosti modifikacija, Samsungov softver je postao umjereniji i malo optimiziraniji tako da će vjerojatno i na dulje razdoblje performanse ostati slične. Jedna od korisnijih mogućnosti je službeni dućan tema, kojima je moguće prilagoditi cijelo sučelje pa će tako ljubitelji stock verzije Androida moći izabrati temu koja će koristiti ikone kao na Google Pixel modelu. Preporuka je koristiti tamne, pa čak i potpuno crne teme jer zbog načina na koji AMOLED zasloni funkcioniraju ekran trošiti puno manje energije (jer crni dio ekrana ne troši gotovo ništa energije) pa će tako crno sučelje pomoći u autonomiji baterije.

Ovako izgleda početni zaslon sa zadanom temom...
Ovako izgleda početni zaslon sa zadanom temom…
...a ovako sa temom skinutom sa Sasmung dućana.
…a ovako sa temom skinutom sa Sasmung dućana.

ZAKLJUČAK

Moram priznati da je J5 osvježenje naspravm Nokie 6. Iako svaki model ima svoje prednosti i mane, Galaxy J5 (2017) je prilično dobro zaokružen mobitel koji nudi dobru kvalitetu izrade, AMOLED ekran poznat po lijepom prikazu, vrlo dobru bateriju i solidnu kameru, te će bez problema izvršavati svakodnevno stavljanje slika na Instagram, slanje emotikona na WhatsAppu, te igranje Candy Crusha u busu ili vlaku. Brza kamera zadovoljit će sve osim najzahtjevnijih. Cijena od oko 1800 kuna je manja nego od Nokie 6 tako da je i u tom segmentu bolja kupnja.

Naravno, J5 nije bez mana – rezolucija ekrana bi mogla biti bolja, 2 gigabajta radne memorije su dovoljna danas no mogla bi praviti probleme za kojih godinu-dvije. Samsungovo novo sučelje još se mora dokazati na dulji period, dok ažuriranja operativnog sustava već sad nisu redovita, te se ne zna kada će i bude li J5 dobio nadogradnju na Android 8.0 Oreo. Nokia 6 sa svojim redovitim zakrpama, duplo više radne memorije, ali i većim ekranom i stereo zvučnicima ima svoje adute. Ostaje vidjeti koji uređaj se bolje poklapa u željama i očekivanjima.

Prednja kamera sa bljeskalicom
Prednja kamera sa bljeskalicom

Plus:

Kvaliteta izrade

Kamera

Baterija

Nedostaci:

Neredovite nadogradnje OS-a

3 gigabajta radne memorije bi bila bolja za budućnost

Rezolucija ekrana

4.3/5 - (10 votes)
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
TEST MJESECA

Motorola Edge 40

string(4) "test" array(0) { }

Najnovije mobilne tarife

string(4) "test" array(0) { }

TOP 10

  • Najpopularnije
  • Najbolje ocijenjeno
string(4) "test" array(0) { }

Usporedi mobitele

 
Primjer slika za usporedbu 1
Primjer slika za usporedbu 1