TESTOVI

Za jedan bolji

Cubot X19

Solidni ljepotan
EKRAN / REZOLUCIJA
KAMERA / VIDEO
BRZINA / CHIPSET
MEMORIJA / RAM

Ocjena članka

0

Ocijeni test

4.8/5 - (6 votes)

Srednji segment je bojno polje, dom telefona koji se bore za titulu najboljeg u najvažnijem segmentu tržišta. U bitku za titulu skočio je i novi Cubot X19 koji simpatije korisnika pokušava pridobiti atraktivnim dizajnom.

Dizajn i kvaliteta izrade

Pošto se performansama teško istaknuti u srednjem segmentu proizvođači svoje uređaje pokušavaju istaknuti atraktivnim dizajnom. Cubot je pozadinu svog X19 obojao u vrlo zanimljiv gradijent koji prelazi iz žute u zelenu te plavu i ljubičastu. Rijetko viđamo gradijent od čak četiri boje i moramo priznati kako nam se sviđa način na koji je Cubot implementirao isti na poleđinu svog novog modela.

Gradijent s presijavanjem čak četiri boje čini X19 vrlo atraktivnim

Kvaliteta izrade je nažalost tek prosječna, materijali su kvalitetni no način na koji su paneli spojeni s okvirom ne ostavlja najbolji dojam. Stražnji panel viri izvan gabarita okvira te djeluje kao da se radi o poklopcu a ne o fiksnom panelu.

Iako kvaliteta izrade nije vrhunska, Cubot X19 svejedno djeluje kao kvalitetan uređaj

Uz to X19 je debeo 9,55mm tako da ne ostavlja najbolji dojam u ruci, osobito kada na njega stavite masku koja dodaje još koji milimetar ionako podebljem kućištu.

Zaslon

Cubot X19 ima IPS LCD zaslon FullHD+ rezolucije s veličinom dijagonale 5,93 inča. Ovaj zaslon ima prosječnu kvalitetu prikaza te će zadovoljiti potrebe većine korisnika. Iako je tek prosječne kvalitete, to nije nužno loša stvar jer se na današnjim uređajima srednjih segmenta nalaze bolji zasloni od onih na flagshipima od prije nekoliko godina. Jedina zamjetna mana ovog zaslona je nešto lošija vidljivost na izravnom sunčevom svjetlu no ista nije toliko loša da uvelike narušava iskustvo korištenja ovog uređaja.

Ulazi, izlazi i dodatne značajke

Važnost sustava ulaza i izlaza nije potrebno naglašavati a svjestan ga je i Cubot. X19 ima sve što vam treba, za početak tu je USB 2,0 Type-C koji vam omogućava jednostavnije spajanje kabela zbog reverzibilnosti konektora.

Na poleđini se nalazi brz i pouzdan skener otiska prsta

Tu je jedan jedini, mnogima nezamjenjivi 3,5-milimetarski izlaz za spajanje slušalica. Mnogi proizvođači su svojim uređajima srednjeg segmenta oduzeli 3,5-milimetarski izlaz no Cubot na sreću mnogih nije među njima.

Operativni sustav

Ono gdje Cubot zaostaje za konkurentima je operativni sustav. Verzija Androida s kojom Cubot X19 dolazi je 8,1 Oreo. Pošto Cubot nije vičan ažuriranju verzija Androida svojih uređaja ne polažemo nade u mogućnosti nadogradnje na Android 9,0 Pie. Sučelje koje je Cubot odabrao je gotovo tvornički Android koji ima tek minorne kozmetičke izmjene poput drugačijih ikona. Bloatwarea odnosno nepoželjnih predinstaliranih aplikacija nema mnogo tako da sustav nećete morati čistiti čim kupite uređaj što je slučaj s nekim konkurentskim uređajima. Jednostavnost sučelja ovog uređaja je veliki plus pošto isti pokreće slabiji čipset te mu jednostavan operativan sustav olakšava posao u svakodnevnom radu.

Performanse i autonomija

U srednjem segmentu trenutno dominira jedan čipset, te se isti nalazi i u Cubotu X19. Riječ je MediaTekovom Helio P23, čipsetu koji nudi dobar balans cijene i performansi. Ovaj čipset još uvijek je vrlo dobar izbor za uređaje srednjeg segmenta iako je počeo pokazivati svoje godine. Cortex-A53 jezgre performansama nisu na nivou Kryo jezgrama Qualcommovih čipseta serije 600 koji se nalaze u mnogim uređajima srednjeg segmenta. Konfiguracija procesora je 4+4 s jezgrama radnog takta 2,3GHz te 1,65GHz što omogućava dobar omjer performansi i energetske učinkovitosti. Grafički procesor je Mali-G71 MP2 koji također nije na nivou ponude iz Qualcomma no dovoljno je snažan za ivođenje manje zahtjevnih 3D igara. Cubot X19 nije snagator koji će letjeti kroz aplikacije no isto tako neće konstantno zapinjati u svakodnevnim zadacima. Cubot je napravio dobar posao izborom čipseta i njegovim sustavom hlađenja jer se isti ne zagrijava do te mjere da utječe na iskustvo korištenja uređaja. Kako biste mogli multitaskati bez brige ovaj uređaj opremljen je s 4GB radne memorije.

Od autonomije Cubota X19 očekivali smo mnogo, prvenstveno zbog baterije kapaciteta koji iznosi čak 4000 miliamper-sati. Iako ima čak 1000 miliamper-sati više od većine konkurenata autonomijom ih ne uspijeva nadmašiti. Tijekom testiranja u PCMark Work 2,0 Battery Life testu Cubot X19 je podbacio rezultatom od samo 7 sati i 55 minuta tako da ne možete očekivati da će ovaj uređaj uz normalno korištenje izdržati dulje od jednog dana.

Mobil.hr Cubot X19 recenzija: Benchmark rezultati

Kamere

Stigli smo i do danas najvažnije komponente – sustava kamera. Cubot X19 ima dvostruki sustav stražnjih kamera s primarnom kamerom sa senzorom rezolucije 16 megapiksela i sekundarnom kamerom sa senzorom rezolucije 2 megapiksela koja se koristi kao dubinski senzor. Performanse sustava kamera su prosječne, oštrina je dovoljno visoka pod uvjetom da fotografirate u dobrim svjetlosnim uvjetima a dinamički raspon je nešto uži no nije daleko ispod prosjeka. Cubot X19 ima i HDR mogućnost fotografiranja no istu preporučamo da izbjegavate jer je uz isto vrlo teško napraviti oštru fotografiju. Širi dinamički raspon je svakako veliki plus, no čak i najmanji pomaci čine fotografije snimljene u HDR načinu snimanja mutnim.

Sustav kamera ima standardnu kameru i dubinski senzor

Prednja kamera ima senzor rezolucije 8 megapiksela i performansama spada u sami prosjek. Oštrina je dovoljno visoka a dinamički raspon dovoljno širok za sve koji planiraju ponekad okinuti selfie, no ako ste selfie entuzijast bojimo se kako ćete ostati razočarani prednjom kamerom Cubota X19.

Mobil.hr Cubot X19 recenzija: Galerija fotografija

Zaključak

Cubot X19 performansama je savršeno prosječan te se iz gomile ističe jedino dizajnom, no mnogima će upravo to biti dovoljan razlog da odaberu upravo njega. Biti prosječan nije nužno loše, i Cubot X19 će zadovoljiti potrebe većine korisnika no pri kupnji morate biti svjesni njegovih ograničenja i uskladiti očekivanja istima.

PLUS

+Atraktivan dizajn
+Brz i pouzdan skener otiska prsta
+USB Type-C
+Dobar omjer cijene i performansi

MINUS

-Tek prosječne performanse
-Autonomija nije u skladu s kapacitetom baterije

4.8/5 - (6 votes)
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
TEST MJESECA

Motorola Edge 40

string(4) "test" array(0) { }

Najnovije mobilne tarife

string(4) "test" array(0) { }

TOP 10

  • Najpopularnije
  • Najbolje ocijenjeno
string(4) "test" array(0) { }

Usporedi mobitele

 
Primjer slika za usporedbu 1
Primjer slika za usporedbu 1